Stadion pro olympiádu se naplnil fanoušky: Uspořádáme bezpečné hry pro sportovce i diváky!

Stadion pro olympiádu se naplnil fanoušky: Uspořádáme bezpečné hry pro sportovce i diváky!

Články

Stadion v Jokohamě, kde se příští rok budou odehrávat zápasy olympijského turnaje v baseballu a softballu, navštívilo v neděli 32 402 lidí. Poprvé od vypuknutí pandemie nemoci COVID-19 se tak v Japonsku zaplnil jakýkoli stadion do celé kapacity. Zároveň šlo o test a přípravu opatření za použití moderních technologií také pro olympijské hry v létě roku 2021.

Diváci absolvovali při vstupu na stadion měření teploty i kontrolu nošení roušek, samozřejmostí byla dezinfekce rukou. Vstupovali a odcházeli po skupinách, aby se zmenšil nával lidí. Speciální kamery sledovaly dodržování zakrytí nosu a úst i pohyb osob a aerosolu na tribunách. Pomocí mobilní aplikace získávali organizátoři informace o tom, kde se shlukují lidé. Návštěvníci zároveň díky ní mají možnost informovat o případném onemocnění a kontaktech. Organizátoři použili i větroměry a měřiče koncentrace oxidu uhličitého.

Podle serveru insidethegames.biz by získaná data měl analyzovat japonský superpočítač Fugaku, který se používal k simulaci šíření kapének ve vlacích nebo školních třídách. Testy na jokohamském stadionu tak slouží k podrobnějšímu zjištění, jak se kapénky šíří na stadionu. To pomůže připravit plán na to, jak co největší počet diváků může navštívit olympijské a paralympijské hry a bezpečně.

Bezpečné hry pro sportovce i diváky

„Ještě je před námi hodně úsilí směrem k olympijským hrám, ale očekávám stejnou týmovou spolupráci zkombinovanou s nejvyspělejší technikou jako nyní. To nám pomůže uspořádat bezpečné hry pro sportovce i diváky. Z tohoto testu si můžeme hodně vzít. Nejvíc samozřejmě záleží na chování lidí, ale co jsme tu viděli, to se musí všem líbit,“ uvedl Nakamura Hidemasa z týmu organizátorů pro Olympic Channel.

V Japonsku bylo dosud povoleno na stadionech nejvýše 50 procent diváků. Výsledky z testů, při nichž stadion v Jokohamě první den zaplnilo 80 procent diváků, druhý den 90 a třetí den 100 procent diváků, dostane k dispozici japonská vláda spolu s vedením Tokia a organizačním výborem her. Další testy jsou v plánu na stadionu Tokyo Dome s kapacitou 55 000 lidí. „Chceme světu ukázat, jak se připravujeme a co lze očekávat na základě faktů,“ dodal Nakamura.