Sportovní anomálie. Bauerův parťák stíhá sladit lyžování s plnohodnotým zaměstnáním

Sportovní anomálie. Bauerův parťák stíhá sladit lyžování s plnohodnotým zaměstnáním

Články

​Je členem týmu Lukáše Bauera, na republikovém šampionátu v Novém Městě na Moravě loni senzačně triumfoval v bruslařské patnáctce a nominoval se na mistrovství světa do Švédska a letos v září se stal mistrem v běhu na kolečkových lyžích. 25letý Jan Šrail má přitom stále status amatéra – kromě sportu je zaměstnaný v Národním parku Šumava.

Většinou se nezastaví. Jakmile nemá pár hodin nic na práci, je něco špatně. Na zápřah jsem zvyklý, nevadí mi to. Nikdy jsem neuměl jen tak sedět na gauči, koukat na televizi a přepínat programy, usmívá se.

Často vstává v půl šesté, aby si odbyl ranní trénink a pak stihl dojet na osmou do práce. Když musel být v týdnu na dopolední tiskové konferenci v Praze, hlásil: Vstával jsem v půl čtvrté, abych včas přijel ze Šumavy. A pohoda, zatím jsem pořád neusnu!

Sport je mu přirozený, věnuje se mu od čtyř let. Od svých devatenácti v Národním parku na Šumavě pracuje jako člen informační strážní služby – pohybuje se v terénu a hledí na dodržování pravidel o ochraně přírody.

Je super, že sportuji vlastně i v práci. Chodím pěšky, jezdím na kole a v zimě můžu klidně i na běžkách. Šéf mě občas pochválí, že stihnu objet víc území než ostatní, vypráví Šrail.

K zaměstnání v parku se dostal tak nějak přirozeně. Pochází z Železné Rudy a jeho otec na Šumavě strážní službě šéfoval. Já jsem za něj převzal rodinné žezlo. Baví mě to, parádně se tam odreaguju.

Kromě jakéhosi dozoru informuje návštěvníky i o místech, která v parku stojí za to navštívit. Největší zájem bývá o rozhlednu Poledník či Prášilské jezero.

Pořád ladí fyzičku

Mám uniformu, takže jsem na první pohled k rozeznání. Stejnou funkci jako já nás vykonává pětadvacet. Často jsem několik hodin na kole, takže si furt držím fyzičku na celkem slušné úrovni, říká sympatický bloňdák.

A co minimum volného času? Šrail jen mávne rukou a poví: Dělám věci, co mě naplňují. Mám celkem volnou pracovní dobu, takže si jí můžu nastavit jako potřebuji. Je čest mít na sobě logo Národního parku Šumava a k tomu se věnovat na tak vysoké úrovni lyžování.