Sportovci hrdinům. Zapojte se do projektu i vy a pomozte nemocné holčičce

Sportovci hrdinům. Zapojte se do projektu i vy a pomozte nemocné holčičce

Články

Čtyřletá Boženka se narodila s genetickou nemocí zvanou spinální muskulární atrofie (SMA), která ji zcela omezuje v pohybu a jakékoliv další banální onemocnění je pro ni životně nebezpečné. Na Vánoce se jí ale může splnit jedno velké přání – díky projektu „Sportovci hrdinům“, za nímž vedle moderního pětibojaře Jana Kufa stojí i třeba snowboardcrossařka Eva Samková, vznikla pro Boženku sbírka na nový terénní vozík. Přispějte taky!

„Znal jsem její příběh z videa, je hodně silný. Tak usměvavé dítě, ještě s takovým postižením, se jen tak nevidí,“ říká Jan Kuf, zakladatel projektu. „Dost mě to zasáhlo a přemýšlel jsem, jak pomoci.“

Vedle něj a Evy Samkové se na kampani pro sbírku podílí i držitelé olympijské medaile z Londýna David Svoboda s Vavřincem Hradilkem, bývalý skikrosař Tomáš Kraus a fotograf Jan Kasl.

Malá Boženka je neteří vodního slalomáře Hradilka, který se jí snaží dlouhodobě pomáhat a upozorňovat na vzácné genetické onemocnění. Děti se spinální muskulární atrofií (SMA) se obvykle dožívají dvou let, ale s podporou to může být i mnohem víc.

„Potřebuje nový vozík do terénu na zimu a pokud zbude dost peněz, tak Boženku vezmeme na let balónem. To je dárek, který by jí udělal obrovskou radost,“ dodal Kuf.

Na crowdfundigovém webu Hithit již běží kampaň s názvem „Sportovci hrdinům“. Koho zaujme příběh Boženky, může pomoci zakoupením drobnější odměny v podobě placky, čepice batohu, mobilního telefonu nebo třeba zážitků se sportovci, kteří se do projektu zapojili – ať už se jedná o plavecký, běžecký, střelecký či šermířský trénink s moderními pětibojaři, zábavu na pumptracku s Evou Samkovou, pádlování s Vávrou Hradilkem či vyjížďku na kole s Tomášem Krausem. Nechybějí ani fotografie nebo speciální olympijské odměny.

Pro Kufa je pomoc ostatním přirozená, stejně jako David Svoboda se zapojuje do aktivit České olympijské nadace, která přispívá na sport dětem, jimž v tom brání nedostatek peněz.

Nedávno třeba absolvoval charitativní turnaj v plážovém volejbale. Oba moderní pětibojaři – a s nimi i Natálie Dianová nebo Vavřinec Hradilek – také dlouhodobě motivují děti ke sportu jako ambasadoři projektu Sazka Olympijský víceboj.

Ani kampaň „Sportovci hrdinům“ by neměla zůstat jen jednorázovou akcí. „Když se projekt letos povede a bude lidi zajímat, budeme v něm pokračovat i další roky.“

Zapojte se do projektu i vy!