Sport, jemuž vládne česká kráska. Seznamte se s jetsurfingem

Sport, jemuž vládne česká kráska. Seznamte se s jetsurfingem

Články

Vypadá to jako surfařské prkno, jen má v sobě zabudovaný motor. Plyn se přidává ručně joystickem a zatáčí se tělem stejně jako třeba na snowboardu. To je ve zkratce jetsurf – český vynález, který dobývá svět. A z Česka pochází i jetsurfingová mistryně světa.

Jmenuje se Martina Bravencová a na jetsurfu válí teprve čtyři roky.

Čtyři roky, během kterých se naučila jezdit mezi světovou špičkou a loni získat titul mistryně světa.

„Ten sport mi strašně sedl, hned jsem se do něj zamilovala. Předtím jsem jezdila na snowboardu, na kterém jsem získala super průpravu a sílu v nohách. Pak už to šlo nějak samo,“ říká.

V jetsurfingu se závodí podobně jako třeba v motokrosu. Parta holek (nebo kluků) jede pohromadě na rovné hladině, proplétá se mezi bójkami a první v cíli vyhrává.

Ale piště si, že lokty létají při tlačenicích hodně vysoko.

„V jeden moment nás startuje dvanáct, takže to je dost masakr. Já to vždycky napálím a dost často to vyjde. Jsou tam pasáže, kde se dá i předjíždět. Nemá cenu se zbytečně držet vzadu,“ popisuje Bravencová.

Jetsurf je celosvětové populárním sportem. I díky celebritám: na motorovém prkně se projíždí třeba pilot formule 1 Lewis Hamilton, fotbalista Neymar nebo zpěvák Justin Bieber.

Z Čechů se jetsurfingu věnuje motocyklový závodník Jakub Kornfeil či akrobatický pilot Martin Šonka.

„Je zajímavé pozorovat, jak na tom začínají bikeři nebo snowboarďáci. Každý má ze svého sportu jiné základy a přednosti. Je to celkově dost náročné na nohy, protože člověk je v podřepu, musí u toho zatáčet, přidávat plyn a ještě sledovat, aby se nerozsekal.“

Podle Bravencové mohou s jetsurfingem začít i děti, kterým se kvůli bezpečnosti dává na prkna zpomalovač rychlosti. Jen musí trénovat rovnováhu a stabilitu. „Znám pár teenagerů, kteří už v patnácti nebo šestnácti letech jezdí fantasticky.“

Sama stojí na prkně téměř denně. V Česku se dá jezdit na vodní ploše ve Valticích na jižní Moravě, v zahraničí se závody konají i na moři.

Jde prý o nejbezpečnější motorsport na světě. Prkno váží asi osmnáct kilo a je cítit benzínem. Bravencová mu říká „bejby“ a chce s ním zaútočit na další světový titul.

Foto: GNRS s.r.o./Martina Bravencová