Společná dovolená, fandění i káva. Tak si žijí kamarádky z londýnské olympiády

Společná dovolená, fandění i káva. Tak si žijí kamarádky z londýnské olympiády

Články

Stolní tenis nemá k tomu klasickému vlastně tak úplně daleko, možná i proto si Iveta Vacenovská a Lucie Šafářová tak báječně rozumí. Poznaly se na olympiádě v Londýně, od té doby jsou sami sobě velkými fanynkami a létají i třeba společně na dovolenou.

Před Riem si dělaly srandu, že slaví čtyřleté výročí. „Obě jsme se do Brazílie těšily. Olympiáda je jednou z mála akcí, kde můžeme hrát společně,“ říkala stolní tenistka Vacenovská.

Šafářové osobně fandila z tribuny třeba na turnaji v katarském Dauhá před dvěma lety, tenistka jí zase jednou až z Ameriky uklidňovala před klíčovou bitvou na turnaji Czech Open v Olomouci. Nakonec z toho byl nejlepší český výsledek.

„S Luckou jsme si v Londýně zkrátka padly do oka a od té doby jsme velké kámošky. Máme podobný humor i zájmy a dokážeme se navzájem povzbudit. Já jsem navíc velká fanynka tenisu, takže když můžu, držím Lucce palce. Akorát mě občas tlačí čas, tak sleduju její zápasy jen přes aktualizované výsledky na telefonu,“ vypráví Vacenovská.

Před týdnem plánovala, jak se spolu potkají v Ostravě. Vacenovská tam v národním centru trénuje, Šafářová zase přiletěla z Melbourne kvůli prvnímu kolu Fed Cupu, v němž Češky vyzvou Španělky. „Alespoň kafe musíme stihnout, to je tutovka!“

Po třinácti letech zpátky doma

30letá Vacenovská se po Hrách v Riu rozhodla pojmout nadcházející sezonu odpočinkově. Z rakouského Lince, kde od svých sedmnácti let bydlela a hrála ligu, se přestěhovala zpátky na Moravu.

Trénuje v Ostravě či Havířově a jednou za čas odletí na pár dnů do Paříže. V tamním druholigovém klubu se dohodla na volnějším režimu, víceméně jenom zápasovém.

„Můžu se tím pádem udržet ve světovém žebříčku, maximálně mi to vyhovuje. Ve Francii jsem letadlem zhruba za dvě hodiny, odehraju si zápasy a za tři dny jsem doma. Je to rozhodně i pohodlnější druh cestování, než když jsme se v Rakousku potáceli několik hodin v autě na turnaje.“

Zahraničí je podle Vacenovské jedinou možností, jak se ve stolním tenise zdokonalovat. V Česku nemají profesionální hráči kvalitní sparing, světová špička je v tom daleko před nimi. „Bohužel nemá stolní tenis u nás takový zvuk. Ale i já se podílím na tom, aby se to změnilo,“ říká účastnice dvou olympiád.

Už také přemýšlí dopředu, myslí na život po kariéře. Vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu a baví ji třeba práce s dětmi, k níž má blízka jako jedna z ambasadorek projektu Sazka olympijský víceboj.

Ale co dál? „Uvidíme, akcím na zviditelnění sportu jsem se teď maximálně věnovala. Zatím nechci předbíhat.“

Foto: Facebook Lucie Šafářová