Soustředění veslařů v Itálii: třeskuté mrazy a trenér jako šéfkuchař, co miluje cibuli

Soustředění veslařů v Itálii: třeskuté mrazy a trenér jako šéfkuchař, co miluje cibuli

Články

Italské Livigno. Teplota hluboce pod nulou, minulý týden dokonce až pětadvacet stupňů. Tady čeští veslaři absolvují čtrnáctidenní soustředění. „Na běžkách je to občas utrpení, ale zatím žijeme,“ směje se Lukáš Helešic.

Livigno je oblíbenou destinací Ondřeje Synka, kromě něj a Helešice s Podrazilem trénují v Itálii i třeba členové bronzového čtyřkajaku z Ria.

„Je to horské město s nádhernou přírodou. Úplně jinak se tu dýchá, podmínky jsou jiné než kdekoliv u nás. Jsme ještě o dvě stě metrů výš než je v Česku Sněžka, někdo si na to musí chvilku zvyknout,“ říká Jakub Podrazil, spolu s Helešicem člen dvojky bez kormidelníka.

„Mně se tady trénuje parádně. Po návratu do nížiny se mi dva týdny lépe dýchá, je to vážně znát. A hlavně se tady suprově nakupuje, to je další výhoda!“ dodává Helešic.

Jen ta zima… Ondřej Synek umístil na svůj facebookový profil selfie z běžek, kde má tvář obalenou ledovou krustou a přidal popisek: Livigno je parádní, jen teplota -23 stupňů už je trochu moc!

Helešic říká: „To číslo je hrozný, ale člověku to vlastně zase tak nepřijde. Být tolik v Praze, tak se ani nedá vyjít ven. Tady se hýbeme a svítí na nás sluníčko, to jde. Naštěstí nijak brutálně nefouká ani nesněží.“

Kromě běžek a sjezdovek si chodí veslaři v Livignu i zaběhat nebo zpevnit tělo do posilovny. Podrazil s Helešicem nejsou z těch, kteří by museli za každou cenu vyrazit na vodu. Na rozdíl třeba od kanoisty Martina Fuksy, čtyřkajak zase „vodní“ podmínky simuluje v pádlovacím bazénu.

„My chodíme na trenažér, asi jsme rozmazlený. Ale pro mě osobně je to pohodlnější, na vodu se musím nabalit a tolik si to neužiju,“ vysvětluje Podrazil.

„Na druhou stranu na trenažeru sedíš na místě, taháš za provázek a koukáš před sebe na číslíčka. Občas to je na hlavu, ale když je pod nulou, tak na vodu taky nemusím,“ doplňuje jeho parťák.

Trenér a šéfkuchař v jednom

V Itálii mají veslaři kompletní servis, o který se stará převážně jejich trenér Milan Doleček. Vyučený kuchař svým svěřencům dokonce pravidelně vaří, jen s cibulí mu prý často ujíždí ruka.

„Jo, s cibulí to přehání. Od rána do večera jí cítíš v každém jídle,“ rýpne si Helešic.

„Vaření ho ale baví, je to vidět. Vyhraje si s tím. Je to taková naše máma, kolikrát nám říká: V lednici máte řízek, tak si ho ohřejte a odpoledne si vezměte ovoce!“

Sledujte Lukáše Helešice s Jakubem Podrazilem na Facebooku!