Softball v Praze. Jak se Japonci klaní a Novozélanďané tančí haku

Softball v Praze. Jak se Japonci klaní a Novozélanďané tančí haku

Články

Do Prahy se sjela světová softballová elita. Šest národních výběrů včetně Čechů bojuje na prestižní Interkontinentálním poháru, který se v pěkném areálu v Bohnicích koná od úterý 28. srpna až do soboty 1. září. Tady je krátké představení jednotlivých týmů.

Japonsko

Pokora, úcta k divákům, rozhodčím i k soupeři. Japonci, na rozdíl třeba od Čínanů, projevují během zápasu mnoho pozitivních emocí. A mimochodem, každý hráč se před příchodem na pálku ukloní na znamení respektu.

Znatelná je kulturní a především jazyková odlišnost, i proto s japonským týmem vždy cestuje překladatel.

Nový Zéland

Haka. Celosvětově známý tanec přivezli novozélandští softballisté i do Prahy. Nechtějí jím zastrašovat soupeře, ale ukázat svoji soudružnost.

Jejich národní tým vyhrál několikrát mistrovství světa, v zemi je proto softball populárnější než baseball. Specialitou jsou rodinné klany: v reprezentaci jsou dva bratři z rodiny Nukunuku a Nathan, jeden z nich, je považovaný za současně nejlepšího softballistu světa. V Praze Zéland reprezentují také tři bratři Enokovi a Evansovi.

Argentina

Další země, kde softball převažuje nad baseballem. Argentina je zámořským spojencem českého softballu – Jihoameričané jsou producentem nejlepší nadhazovačů světa a Češi se od nich snaží učit. Na pravidelné kempy létají do Argentiny juniorské i dospělé výběry.

Dánsko

Dánský softball stojí a padá s rodinou Terkelsenů. Jen Terkelsen je zakladatelem současného softballu v Dánsku a založil také jakousi softballovou Ligu mistrů. V národním týmu má dva syny – Frederika a Valdemara.

Dánové jsou podobně jako Argentina partnerem České republiky, spolu tvoří dva nejsilnější týmy v Evropě. Reprezentace se pravidelně potkávají na pětizápasové sérii a několik Dánů působí i v naší extralize.

USA

Softball má v Americe trochu netradiční roli. Pro ženy je číslem jedna, ale muži jsou vzhledem k velké baseballové základně jako softballisté spíše za exoty. Přesto jsou Američané mezi šesti nejlepšími týmy žebříčku a jimi pravidelně pořádaný turnaj International Softball Congres je považovaný za nejlepší na světě.

Česká republika

Češi v Evropě konkurenci nemají, ale na hranici světové šestky se prosazují těžko. Chybí častější zápasy s těmi nejlepšími, z nichž se tým y nejvíce učí. I když v poslední době čím dál více hráčů vyráží na zkušenou na Nový Zéland nebo do Ameriky, kde trénuje v období české zimy.

Velkou výzvou pro český softball je účast na olympiáda v Tokiu v roce 2020, z kvalifikačního turnaje pro Evropu a Asii však pod pět kruhů postoupí jen jeden tým. Pro Češky (mužský softball na olympiádě není) by to byl historický úspěch.

Informace o vstupenkách i rozpis zápasů najdete na oficiálním webu turnaje.