Slzy či čarování v brance! Gólman Štochl se loučil v Bundeslize i v reprezentaci

Slzy či čarování v brance! Gólman Štochl se loučil v Bundeslize i v reprezentaci

Rozhovory

S reprezentací se rozloučil už před rokem, ale slíbil: Když budete v úzkých, pomůžu. Petr Štochl, dlouholetý gólman národního házenkářského týmu, svůj slib v pátek dodržel. A v úvodním utkání play off kvalifikace mistrovství světa proti Rusku v brance čaroval. To on byl jedním z hlavních strůjců úžasného obratu a vítězství 27:26. „Víc jsem si asi nemohl přát,“ říkal později.

Poslední zápas v reprezentaci, před týdnem zase poslední bundesligový v dresu Füchse Berlin, doma proti Hüttenbergu. Jak jste rozlučky prožíval?
Zprvu jsem měl trochu strach, ale povedlo se to. Měl jsem obavy z toho, že těch emocí bude víc, že se bude hodně brečet. Pár slziček v Berlíně proběhlo, ale bylo to hezké. Přicházel jsem do plné haly se svými dětmi, které si taky poplakaly.

Jaké bylo ráno poté? Jak moc si uvědomujete, že je vážně konec?
V Berlíně se to trochu rozmělnilo tím, že jsem věděl, že ještě pojedu na nároďák. Takže tyhle myšlenky očekávám někdy dnes (smích). Zatím cítím úlevu po konci sezony, jako pokaždé. I když pár věcí mě samozřejmě napadlo - poslední trénink, zápas, repre zápas.

Teď a tady

Jste na takové myšlenky připravený?
Vzhledem k tomu, že to rozhodnutí bylo moje a dlouhodobé, tak asi ano. Těším se na to, co bude, na další výzvy. Tahle etapa, ač byla krásná, končí.

Co vám házená dala?
Moc hezký život. Do 42 let jsem se živil tím, co mě baví. Kromě toho jsem získal psychickou odolnost, tlak v Bundeslize je velký a já se ho naučil zvládat. I tělo jsem udržel v použitelnelném stavu.

A co vám vzala?
V uvozovkách normální život - nemáš víkendy, nemáš moc dovolené, často jsem byl na cestách pryč od rodiny. Ale vysloveně mi nic nevzala, jen na některé věci nebyl čas.

Co budete dělat teď?
Dva dny v týdnu budu trénovat gólmany v Německu, zbytek něco podobného v Plzni.

Na co se těšíte?
Na ty věci, které jsem nemohl dělat, když jsem hrál. Chci trávit víc času s rodinou, užít si dovolenou, další sportovní aktivity, i na to trénování. Navázat trénováním gólmanů mi přijde logické. A že budu zase v Čechách, na to se těším.

Máte ještě nějaký sen?
Sny různě přicházejí a odcházejí, ale já se snažím žít teď a tady. Když budeme doma všichni zdraví a budeme spolu spokojeně žít, tak mi to stačí. Ale v tom, co dělám, chci být vždycky dobrý.

Foto: Getty Images