Slavný Dominátor na „saních“ i song, který vás dostane. Para hokejisté finišují

Slavný Dominátor na „saních“ i song, který vás dostane. Para hokejisté finišují

Články

Dlouho nepřemýšlel a roli ambassadora mistrovství světa v para hokeji přijal. „Jsem rád, že jím můžu být. Handicapované hokejisty obdivuji,“ říká gólmanská legenda Dominik Hašek, olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu. Jaké to je usednout na sledge, a „zabruslit“ si, také hned vyzkoušel. Šampionát začíná v Ostravě už 27. dubna.

Para hokejisté se na vrchol sezony usilovně chystají, v rámci tréninku si vyzkoušeli i pár fintiček nebo rychlostní závod s hokejovými hvězdami. „Dominikovi Haškovi jsem vysvětloval, jak my v bráně vlastně chytáme. Každý gólman má samozřejmě svůj styl, ale v para hokeji je určitě ještě více specifický,“ myslí si Michal Vápenka, brankář české para hokejové reprezentace.

S hvězdami i s hymnou

„Je to fakt těžké,“ potvrzuje slavný Dominátor a další bývalý reprezentační gólman Ondřej Pavelec dodává: „Kluci jsou neuvěřitelně silní. Já si sledge teda sám nevyzkoušel, ale vidím, že udržet se na těch saních je hodně těžké. Navíc, jakou rychlostí ti kluci jezdí, to je vážně neuvěřitelné.“

Trénink české para hokejové repre si „odseděl“ taky známý herec a komik Jakub Kohák. A tréninku se zúčastnili i Patrik Eliáš nebo David Moravec. „Doufám, že českou reprezentaci přijde podpořit hodně fanoušků. Snad to klukům na domácí půdě cinkne," přeje si Moravec.

V týmu nechybí Zdeněk Šafránek, který v zimě podstoupil náročnou operaci. „Lékaři mi přes díru na zadku přetáhli nějaké svaly a zašili. Zhojilo se to perfektně,“ líčí muž, na kterého před 16 lety spadla v práci automobilová konstrukce o hmotnosti 1,5 tuny, mnoho let pak trpěl právě obřím dekubitem.

O bojovnou atmosféru se postará také zbrusu nová hymna. Píseň složil ostravský muzikant, skladatel a bavič Jiří Krhut. „Oslovili mě kluci z organizačního týmu mistrovství, protože jsem už několik hokejových písniček napsal,“ vysvětluje hudebník. „Napadlo mě udělat to tak, abychom ten handicap trochu nadlehčili.“

A tady je...