Slavíme 121. narozeniny! ČOV symbolem sportu, zábavy i unikátních momentů

Slavíme 121. narozeniny! ČOV symbolem sportu, zábavy i unikátních momentů

Články

Dnes je to přesně 121 let od založení Českého olympijského výboru. Za tu dlouhou dobu se událo ve sportovní historii tolik neskutečných věcí, že se tomu nechce ani věřit. Česko dalo světu legendy, jako byla Věra Čáslavská nebo Emil Zátopek. Ani v novém století nemáme o skvělé sportovce nouzi, a nejen to!

Za 121 let se na olympijských hrách představilo 2764 českých a československých sportovců, kteří získali celkem 263 medailí. Nikdo nezapomene na běžce Emila Zátopka, který z olympijských her v Helsinkách 1952 přivezl 3 zlaté medaile včetně té z maratonu, přestože přes 42 kilometrů dlouhý závod běžel poprvé v životě.

Svět učarovala i gymnastka Věra Čáslavská, která z Tokia 1964 a Mexika 1968 přivezla dohromady 7 zlatých medailí a sbírku rozšířila i o čtyři stříbrné. Nezapomenutelné je i vítězství českých hokejistů na Turnaji století v Naganu či naposledy nadpozemský výkon Ester Ledecké, která v Pchjongčchangu vyhrála jako sjezdařka i snowboardistka.

Malá země v srdci Evropy je bohatá nejen na skvělé sportovce, ale i na kreativní a vynalézavé osobnosti. Vždyť František Janda Suk jako první člověk v moderních dějinách při hodu diskem použil otočku, a tím výrazně poznamenal vývoj techniky této disciplíny.

Jako ČOV chceme pomáhat popularizovat sport, a proto vznikly i dnes již velice oblíbené Olympijské festivaly, které se rozšířily i do dalších zemí. Nejen české fanoušky pokaždé překvapíme vždy i unikátní kolekcí olympijského oblečení. Londýnské holínky se staly pojmem a stejně tak i raškovka, kulich odkazující na fenomenálního skokana na lyžích Jiřího Rašku.

Navíc rozdáváme radost a podáváme pomocnou ruku i potřebným. Již osmým rokem funguje Česká olympijská nadace, jejímž cílem je finančně přispívat na sport dětem ve věku od 6 do 18 let. Nezáleží na talentu, ale na chuti sportovat. Jedním z hlavních našich poslání je, aby byla česká společnost zdravější díky sportu! Navíc sport vás připraví na zvládání životních výzev a hraní podle fair play. Tak se k nám přidejte a sportujte. Třeba pak taky jednou oslavíte 121. narozeniny.