Seznamte se s talentem, který válí ve dvou sportech

Seznamte se s talentem, který válí ve dvou sportech

Články

Jmenuje se Mathias Vacek, je mu sedmnáct a jako junior reprezentuje v těchto dnech české barvy na cyklistickém mistrovství světa. Ještě pár měsíců zpátky přitom sahal po medaili na Evropském olympijském festivalu mládeže. Na běžkách. V zimě.

„Cyklisté se přes zimu na běžkách připravují běžně, ale Mathiasův přístup je unikátní v tom, že jim zvládá věnovat na špičkové úrovni. Už to není jen o tom, že se člověk jde v rámci přípravy sklouznout. Musí zvládat techniku i závodní tempo. V tom je jeho velká výjimečnost,“ povídá Tomáš Konečný, reprezentační kouč cyklistů.

Pro Mathiase Vacka je cyklistika sportem číslo jedna, ale i na běžkách prokazuje svůj mimořádný talent. Vždyť v únoru na Evropském olympijském festivalu mládeže v Sarajevu, kde startují sportovci do 18 let, dojel na 7,5 kilometrech klasicky čtvrtý!

Na festivalu to byl nejlepší český výsledek v běhu na lyžích.

„Jsem rád, že jsem ukázal, co ve mně je,“ říkal. „Nedá se pořád jen jezdit na kole. Občas cítím, že potřebuju změnu.“

Mathias pochází ze sportovní rodiny. Na kole jezdil už jeho otec, o dva roky starší bratr Karel je považovaný za jednu z největších nadějí české cyklistiky.

Rodina bydlela deset v Rakousku, kde byly ideální podmínky pro běžecké lyžování. Mathias nejprve kombinoval oba sporty naráz, pak se rozhodl upřednostnit cyklistiku.

„Teď bydlíme na Šumavě. Na kolo to nebylo v Rakousku úplně ideální, jsou tam dlouhé zimy,“ říká.

V Rakousku chodil do školy, takže se domluví plynulou němčinou. K tomu ovládá i angličtinu a italštinu, neboť do Itálie v létě kvůli cyklistice odjíždí. Vyhrál tam třeba juniorský pohár kadetů.

„Mathias je sportovním unikátem. Na kole je velice inteligentní, dokáže sám vyhodnocovat situace. Umí zaspurtovat, zajet časovku a je silný do kopců. Velký talent, rozený lídr,“ doplňuje trenér Konečný.

Časovka na mistrovství světa mu ale nevyšla podle představ, dojel až v páté desítce. V Yorkshire ho čeká ještě silniční závod.

Jeho starší bratr Karel letos mistrovství světa vynechal. Po přestupu do mužské kategorie má za sebou náročnou sezonu, navíc by mu nevyhovoval profil tratí, na kterých se světový šampionát ve Velké Británii jezdí.

„Domluvili jsme se, že nemá cenu, aby s námi za každou cenu jel. Dal přednost přípravě na příští sezonu, na kterou si věří,“ vysvětlil trenér.

Mistrovství světa v silniční cyklistice probíhá do neděle 29. září. Mezi největší hvězdy české výpravy patří Zdeněk Štybar, Jan Bárta, Roman Kreuziger a Petr Vakoč. Nejaktuálnější informace najdete ZDE.