Šest Češek v Top 50 aneb Jak tenistky válcují svět

Šest Češek v Top 50 aneb Jak tenistky válcují svět

Články

Češi a tenis – tohle spojení funguje už desítky let. Čím to, že se v Česku rodí tolik úspěšných tenistů? Tahle otázka padá velmi často. V současné době si na výslunní užívají hlavně ženy. Jen si to představte. Na jednu tenistku, která se usídlila v Top 50 světového žebříčku, připadá v České republice 1 750 000 obyvatel. V USA, tenisové velmoci, je to takřka 27 krát více.

Česko má šest žen v první světové padesátce singlu, což je jen o jednu méně než právě USA. Ve čtyřhře je Česko aktuálně světovou tenisovou velmocí, v deblovém žebříčku totiž najdeme mezi Top 50 hned sedm českých jmen. A co víc! Karolína Plíšková až do US Open vévodila individuálním statistikám, Lucie Šafářová zase kraluje deblistkám. Mezi nejlepšími Češkami je například Petra Kvitová nebo Barbora Strýcová.

Nevýhodné podnebí

Už dříve si předních pozic na světovém žebříčku užívali čeští muži, v posledních dvaceti letech například Ivan Lendl, Karel Nováček, Jiří Novák, Petr Korda, Radek Štěpánek a Tomáš Berdych. A v ženách patřily mezi elitu Nicole Vaidišová, Jana Novotná, Helena Suková, Hana Mandlíková či Martina Navrátilová.

Česká tenisová škola má podle kapitána fedcupového týmu Petra Pály jednu výhodu, a tou je její nevýhodné podnebí. Díky němu jsou čeští tenisté a tenistky všestrannými hráči. „Umíme hrát na všech površích, protože v létě se hraje na antuce a v zimě buď v tělocvičnách, nebo na tvrdých površích pro více sportů,“ řekl už dříve Pála pro Radiožurnál. „Není u nás tolik specializovaných hráčů na antuku, jako tomu bylo jednu dobu třeba ve Španělsku. Tenis má v České republice velkou historii.“

Foto: Getty Images