Šance, která se dlouho nemusí opakovat. Baseballisté si chtějí splnit olympijský sen

Šance, která se dlouho nemusí opakovat. Baseballisté si chtějí splnit olympijský sen

Články

Jakub Malík, reprezentační kapitán, si na soustředění týmu v americké Arizoně vzal slovo a spoluhráčům připomněl, že všichni mají před sebou životní příležitost. Ta se jmenuje olympiáda v Tokiu, kam se baseball spolu se softballem vrací po dvanácti letech. A Češi chtějí být poprvé v historii u toho.

„Když měl kapitán proslov, tak jsme se všichni shodli, že jsme připraveni dát do toho úplně všechno. Není na co čekat. Takovou šanci už nikdy v kariéře nemusíme dostat,“ říká catcher Daniel Vavruša, jenž působil i v organizaci slavných Yankees.

Baseball byl na olympiádě naposledy v Pekingu 2008. V Japonsku je nesmírně populární, proto organizátoři využili nových pravidel, kdy se mohou výrazněji podílet na tvorbě olympijského programu. A pálkovací sport pod pěti kruhy odhlasovali.

Není však jisté, jestli baseball vydrží na olympiádě i v dalších letech. Proto ta slova o životní šanci.

Češi v evropské špičce

„Připravujeme se na to už pět let. Uvědomujeme si, co je ve hře a snažíme se tomu všechno podřít,“ doplnil Vavruša.

Češi patří k evropské špičce, jejich největšími konkurenty jsou Nizozemci a Italové. Cesta na olympiádu vede přes zářijové mistrovství Evropy, odkud pět nejlepších týmů postoupí do kvalifikace. Z ní pak do Tokia projde pouze vítěz a druhý dostane poslední šanci v dodatečné kvalifikaci.

Na olympiádě bude jen šest reprezentačních mužstev. Z toho dva z Evropy.

České šance? Slušné. „Česká liga, odkud máme většinu hráčů, je třetí nejkvalitnější v Evropě,“ uvedl reprezentační manažer Petr Baroch. „Za Brno letos nastoupí nadhazovač Peter Moylan, jenž ještě loni hrál v MLB. I to dokazuje, jaké má liga jméno.“

Největší hvězdou týmu by mohl být Martin Červenka. Jeden z největších českých talentů vůbec má na dosah premiérový start v MLB, nejslavnější lize na světě.

S týmem Baltimore Orioles naskočil do několika předsezonních zápasů a doufá, že si ho během sezony klub vytáhne z nižší soutěže. Pro Česko by to byl historický zápis.

„Martin je v dobrém slova smyslu blázen. Maká nadplán, baseball ho hrozně baví. Jsme s ním v kontaktu a předběžně jsme se domluvili, že minimálně do kvalifikace s ním počítáme. Uvidíme ještě, jaké s ním v Americe mají plány. Snad ho klub uvolní,“ říká Baroch.

Jeho účast by pro národní tým mohla být klíčová. Je to něco podobného, jako když na hokejovém mistrovství světa posílí mužstvo největší hvězda z NHL.

„V Americe se hraje ten nejlepší baseball, takže je hra celkově o dost rychlejší. Martin by byl obrovskou posilou do obrany i útoku. Ale nepředbíhejme. Věřím, že i bez Martina bychom měli dobré šance na postup.“

Přijďte si podívat na baseballovou extraligu! Sezona začala v pátek a pokračuje celý víkend. Více informací najdete na webu extraliga.baseball.cz.