Samková měla trable s vlajkou. Ale Raška se povedl na výbornou, smála se

Samková měla trable s vlajkou. Ale Raška se povedl na výbornou, smála se

Články

Občas je dobré si nervozitu vybrat dopředu před závodem. Eva Samková coby vlajkonoška české výpravy to ale takhle v plánu určitě neměla. „Foukal vítr a pěkně mi vlajku zamotával,“ popisovala snowboardcrossařka trable na Olympijském stadionu při slavnostním zahájení. Nakonec ale všechno zvládla hravě jako skok na prkně.

I když pořadatelé namontovali kolem tribun ochranné stěny, mrazivý vítr se na zahájení přeci jen vlísal. Češi pak vyšli na plochu stadionu zrovna ve chvíli, kdy vítr udeřil.

„Na začátku se mi tak vlajka zamotala, z čehož jsem byla lehce nervozní,“ popisovala později Samková. Obhájkyně zlata ze Soči ale vzala všechno pevně do rukou a nakonec vedla výpravu bez zaváhání.

Raška na výbornou

Následně jako první zastavila početnou skupinu českých olympioniků a předvedla telemark – typický dopad skokana na lyžích Jiřího Rašky. Prvnímu českému zlatému olympionikovi ze zimních her tímto naše výprava vzdala hold.

„Raška se nám povedl na výbornou! Na to, že jsme to cvičili jednou nebo dvakrát, tak jsme docela profíci a zvládli jsme to,“ smála se.

Řazení států podle korejské abecedy připomínalo trochu sportku a Češi tak k průvodu nastoupili až jako jeden z posledních národů. Nemuseli ale na tribuně trávit tolik času, což ve velké zimě pomohlo.

„Jsme rádi, že to bylo kratší, protože nám pak už byla zima. Ale jinak byl pro mě ceremoniál krásný zážitek,“ zářila česká vlajkonoška. „Přála bych každému sportovci, aby mohl nést vlajku a účastnit se takové slávy,“ doplnila třetí česká žena po Martině Sáblíkové a Šárce Strachové, která na zimní olympiádě nesla národní vlajku.

Autor: Jakub Slunečko

Foto: ČOV/Pavel Lebeda