S půl stoletím v zádech! Ve Frenštátě uctí Jiřího Rašku světová elita

S půl stoletím v zádech! Ve Frenštátě uctí Jiřího Rašku světová elita

Články

Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a pisklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat – přesně tak popsal legendární skok Jiřího Rašky spisovatel Ota Pavel. Od této události letos uběhlo 50 let a ve Frenštátě pod Radhoštěm si ji znovu připomenou i 7. ročníkem Mamoriálu Jiřího Rašky.

Hrdina z Grenoblu 1968 se olympijským zlatem na středním můstku nesmazatelně zapsal do historie českého sportu a ovlivnil mnoho generací. „Děda byl v mém životě výrazná osoba. Radil mi ve sportu, ale naučil mě i spoustu jiných věcí,“ říká Jan Mazoch, jeho vnuk a dvojnásobný účastník olympijských her.

Medailistky z Her v Koreji

Sedmý ročník Memoriálu Jiřího Rašky se uskuteční 17.-19. srpna. Mezinárodní závod se ponese právě v duchu oslav 50. let od vítězství české legendy a bude vyvrcholením trojdílného seriálu Beskydy Tour. Paralelně se závodem bude probíhat Světový pohár žen ve skoku na lyžích.

„Na závody je přihlášena prakticky první desítka pořadí z olympijských her, a když si procházím výsledkovou listinu z olympiády, tak možná skoro kompletní první 30. Uvidíme tedy všechny medailistky z Koreje,“ vypočítává Jan Baier, ředitel Memoriálu Jiřího Rašky.

„Jde o unikátní příležitost vidět elitní světové skokanky a skokany na vlastní oči,"doplňuje Roman Klíma, předseda organizačního výboru. „V letošním roce vzpomínáme na dědu v jeho rodišti a na můstku, který byl postaven na jeho počest. Tenkrát se jednalo o zlomový úspěch v českém sportu,“ připomíná Mazoch fakt, že Raška byl prvním českým vítězem na ZOH v historii.

Pro návštěvníky je připraven také zábavný program s autogramiádou sportovních hvězd. Více ZDE.