Rychlost až 370 km/h. Red Bull Air Race je masakr i pro piloty

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Martin Šonka, čerstvý vicemistr světa, se v přetížení až 12G naučil zatínat svaly na nohách i na břiše, aby zamezil krvi natéct do dolní části těla. Potřebuje, aby mu krev zůstala v hlavě. Jinak by mohl i omdlít. „Letadlo umí čelem vzad za tři vteřiny, je to šílená rychlost,“ říká.

V letošní sérii závodů Red Bull Air Race skončil těsně druhý, byť útočil na celkové vítězství. Ale v neděli v Indianapolis ho v senzačním finále přeskočil velký japonský rival. I tak je stříbrná pozice pro Česko parádním úspěch. Další z Čechů Petr Kopfstein je celkově pátý.

Tady je pět věcí o akrobatickém létání pohledem Martina Šonky:

Letadlo.
„Závodíme těmi nejvíce manévrovatelnými stroji, které umí čelem vzad za tři vteřiny. Rozhoduje jen to, kdo je jak šikovný. Musíme proletět tratí, která je vyznačená pylony o výšce 25 metrů.“

Rychlost.
„Létáme 375 kilometrů za hodinu, což je masakr i pro nás piloty. Red Bull Air Race má být nejrychlejším motorsportem na světě. Výchozí podmínky jsou pro všechny stejné: máme motor o síle 300 koní.“

Přetížení.
„Znamená to v podstatě to, kolikrát je člověk těžší. Já vážím 90 kilogramů a když na mě působí přetížení 10G, tak do mě tlačí taková síla, že v ten moment mám vlastně 900 kilo. Nesmíme to ale přehánět, máme povolené maximální přetížení 12G.“

Adrenalin.
„Člověk si na to zvykne, hlavně se ale nesmí oddávat euforii. Musíte být v pozoru každou vteřinu a vnímat pohyby letadla i větru – jak letí, na co reaguje, kde musíte přidat nebo ubrat a podobně.“

Lokace.
„To je pro nás velký zážitek. Proletíme se nad nádhernými místy, kam by se člověk nedostal pomalu ani normálně, natož v letadle. Někde závodíme nad motoristickým okruhem, třeba v Budapešti nebo v Portu ale nad centrem města. To je paráda.“

Jaký byl předposlední závod sezony v německém Lausitzu? Mrkni na vlog!

líbil se ti článek?