Rozlučka jako srdeční záležitost. Jsem vděčný, že se loučím ve Wisle, říká skokan Janda

Rozlučka jako srdeční záležitost. Jsem vděčný, že se loučím ve Wisle, říká skokan Janda

Články

V polské Wisle ho čeká poslední závod kariéry, pak usedne do Poslanecké sněmovny a skokům na lyžích dá definitivní vale. Jakub Janda, někdejší vítěz Světového poháru i Turné čtyř můstků, je letos po kajakářce Štěpánce Hilgertové a tenistovi Radku Štěpánkovi další českou sportovní osobností, která se s kariérou loučí. „Až přijde poslední závod, tak uvidím, jaké pocity se ve mně budou mísit,“ uvažoval Janda ještě před odjezdem do Polska.

Teprve po posledním skoku dá naplno průchod svým emocím. A ten přijde v sobotu 18. listopadu v závodu družstev, do individuálního závodu se nekvalifikoval. „Asi nějaké emoce přijdou,“ myslí si. Vždyť poprvé skákal ve Světovém poháru před 21 lety. „Letní přípravu jsem jel naplno, nečekal jsem, že mě lidé do sněmovny pošlou,“ říká.

Teď se loučí, navzdory skutečnosti, že olympijské hry v Jižní Koreji jsou za dveřmi. Na svou pátou olympiádu už neodjede. „Je to trošku škoda, olympiáda je opravdu blízko, ale nedá se nic dělat. Když něco slíbím, splním to,“ upozorňuje pro tuto chvíli vlastně ještě devětatřicetiletý skákající politik. „Možná, že by se to nějak skloubit dalo, ale já si myslím, že bych něco musel šidit. A z toho bych neměl dobrý pocit.“

Druhý domov

Rozlučka v polské Wisle bude srdeční záležitost. „Přišlo to z minutu na minutu,“ popisuje udivený Janda. „Jsem ale vděčný, že se můžu rozloučit právě tady, kousek od svého domova. Ve Wisle jsem se navíc vždy cítil jako doma, hodně jsem tu trénoval.“

Janda v roce 2006 vyhrál prestižní Turné čtyř můstků a jako první Čech i celkové hodnocení Světového poháru. Z mistrovství světa má stříbro a bronz, ze čtyř olympijských účastí je jeho nejlepším individuálním výsledkem desáté místo z Turína 2006.

A jaký cíl má ve své nové profesi?
„Ze sportu jsem vzešel a chci mu pomoct co nejvíc,“ líčí. „Nemyslím jen skokům, ale celé neutěšené situaci ve sportu v České republice.“ Zasadit se chce o zákon o sportu.

Foto: Getty Images