Rekordmanka Kratochvílová vyhlíží další jubileum a říká: Je to děsivé číslo!

Rekordmanka Kratochvílová vyhlíží další jubileum a říká: Je to děsivé číslo!

Rozhovory

Když Caster Semenyaová letos vyhrála osmistovku na Diamantové lize v americkém Eugene, usmívala se. Jihoafričanka skvělým časem 1:55,92 znovu naznačila, že by to mohla být právě ona, kdo překoná letitý rekord Jarmily Kratochvílové 1:53,28. Pokud se tak nestane do 26. července, bude bývalá česká atletka světovou rekordmankou už 35 let. „Je to děsivé číslo,“ říká.

Takhle to vnímáte?
Už jsem si zvykla s tím rekordem žít, ale pořád dění kolem něj sleduju. Jsou tu adeptky, které by ho mohly překonat. Mají ale taky jisté zdravotní problémy, které nejsou dořešené.

Myslíte tím právě Semenyaovou, která byla hlavní motivací pro IAAF, aby od listopadu letošního roku zavedla nová pravidla?
Vždyť ona běhá tak suverénně a takovým stylem! Připadá mi, že si ty závody trochu hlídá. Ani není v cíli moc zadýchaná. Na její závody se dívám se stopkami a jsem lehce nervózní.

Zatím se ale nedostala pod 1:55. Ještě jí skoro dvě vteřiny schází...
Já vždycky říkám, že v životě nejsou dvě vteřiny nic, ale na té dráze to nějaký metr je. Uvidíme. Jsem ráda, že můj rekord tak dlouho vydržel. Někdy si taky říkám, že kdybych běhala v dnešní době, možná bych ho neměla.

Jak to myslíte?
Dnes mají atleti mnoho závodů, pořád se někam přesouvají, a tím pádem i míň trénují. My jsme trénovali skoro pořád, závodů bylo minimálně. Možná ani není tahle generace tolik zdravá. Navíc do sportu masivně nastoupily peníze. Třeba bych taky radši víc závodila za peníze.

Váš rekord bude mít půlkulaté výročí. Oslavíte to?
Pokud opravdu ještě ten měsíc vydrží, ráda bych malou oslavu na stadionu v Čáslavi.

A kdyby přece jen padl?
Když ho někdo překoná, nebudu říkat: No konečně! Chvílí mě to určitě bude mrzet. (smích)

Půlkařské královny kontinentů:

Evropa
Jarmila Kratochvílová 1:53,28 (1983)
Afrika
Pamela Jelimová 1:54,01 (2008)
Asie
Liu Dongová 1:55,54 (2008)
Amerika
Ana Fidelia Quirotová 1:54,44 (1989)
Oceanie
Toni Hodgkinsonová 1:58,25 (1996)