První zlato pro Česko! Ester Ledecká zaskočila sebe i svět

První zlato pro Česko! Ester Ledecká zaskočila sebe i svět

Články

Jen těžko se hledají jiná slova, abyste obešli oblíbené klišé – šok! Ester Ledecká totiž doslova šokovala celý lyžařský svět, když na olympijských hrách v Pchjongčchangu senzačně ovládla super obří slalom. O setinu sekundy porazila Rakušanku Annu Veithovou, obhájkyni ze Soči a v cíli si říkala: „To snad není možné! Když jsem projela cílem a viděla to, říkala jsem si, že to musí být nějaká chyba. Přemýšlela jsem, jestli se to ještě změní, nebo jestli jsem minula branku.“

Ledecká přitom ve Světovém poháru debutovala na lyžích teprve předloni. V superobřím slalomu dosud absolvovala v elitním lyžařském seriálu jen devět závodů a jejím nejlepším výsledkem je 19. místo.

Už její táta, populární český zpěvák Janek Ledecký, před odletem do dějiště Her říkal. „Jedeme tam na přáteláček, ale Ester má hodně dobře natrénováno.“ V tu chvíli všichni věřili, že svá slova mířil především ke snowboardu, jemuž Ledecká v této zimě kraluje.

Rodina je základ

Dívka, které si všimli i reportéři z New York Times, si umí jít svou cestou. Byla to ona, kdo si vyvzdoroval, že bude kombinovat lyže se snowboardem. Byla to ona, kdo nedbal na řeči posměváčků, že tohle určitě nebude fungovat. „A těch bylo opravdu hodně,“ směje se Ledecká. „Ale já jsem si prostě těmito sporty nechtěla vybírat.“

Kde se ale vzalo její sebevědomí a víra, že takové spojení fungovat může? Jak je možné, že do každého závodu vstupuje s nezdolným přesvědčením, že ho vyhraje? Možná je prapůvod toho všeho v rodině. V podpoře, která se ji právě od všech členů rodiny dostávala. „Rodiče mi věřili a nechali mě, ať se sama rozhodnu,“ povídala už dříve.

Dvaadvacetiletá Ledecká se postarala o největší úspěch v historii českého sjezdového lyžování. Na olympijských hrách dosud získaly bronzové medaile Olga Charvátová Křížová ve sjezdu v Sarajevu 1984 a Šárka Strachová ve slalomu ve Vancouveru 2010.

V Pchjongčchangu si drží ještě jedno historické prvenství – jako první v historii totiž absolvuje na olympijských hrách závody na lyžích i na snowboardu. Na něm bude coby mistryně světa hlavní favoritkou paralelního obřího slalomu. „Snila jsem o tom, že budu moct kombinovat tyhle dva sporty, to byl v téhle sezoně můj velký cíl," povídá. „Teď se musím přeorientovat zase na snowboard, čeká mě kvalifikace."

Foto: Getty Images a ČOV/Pavel Lebeda