První medaile! A rovnou dvě. Pro střelce.

První medaile! A rovnou dvě. Pro střelce.

Články

Česká výprava má na Evropských hrách v Minsku první medaili. A jsou hned dvě, neboť je vybojovali Aneta Brabcová a Filip Nepejchal v nové olympijské disciplíně mix ve vzduchové pušce na 10 metrů. V boji o místo na stupních vítězů porazili čeští střelci norskou dvojici. Soutěži vyhrála ruská dvojice Julia Karimovová a Sergej Kamenskij.

Čeští střelci od začátku kvalifikace figurovali na čelních pozicích a boj o bronzovou medaili zpečetila závěrečnou skvělou ranou 10,8 šestadvacetiletá Brabcová z Plzně. „Jsem spokojená, šťastná, je to určitě zatím můj největší úspěch kariéry jak v individuálu, tak v mixech,“ radovala se Brabcová. Také Nepejchal si medaile cenil. „Bylo to zdlouhavé, ale dopadlo to naštěstí dobře,“ uvedl.

Disciplína smíšených dvojic bude na olympijských hrách v Tokiu nová. „Mně se líbí, že tam v tom nejsem sama, je to zajímavé, je to buď anebo. Pro mě jsou to menší nervy, mám v tom druhém kolegovi oporu,“ popisovala formát soutěže Brabcová.

Pravidla se ještě tvoří

Zatím však nejsou jasně daná kvalifikační pravidla, kdo v Tokiu bude smět tuto disciplínu střílet. „Momentálně to nikdo neví, je to složité. Ani nevíme, jak se týmy budou dávat dohromady. Jestli to bude z lidí, kteří tu kvótu mají, nebo jak. Ale je to určitě další možnost, jak získat medaili,“ pousmál se Nepejchal

Letos má skvělou formu. Získal kvótu do Tokia, ze Světových pohárů vozí medaile. „Velký úspěch to je i tady,“ uznal. Čekají ho ještě další tři závody. Dnešní medaile tak pro devatenáctiletého střelce, juniorský vicemistra světa a trojnásobného juniorského mistra Evropy, nemusí být poslední.

Foto: ČO/Václav Pancer