„Průšvihář“ Fenin o pádu z okna hotelového pokoje: Už můžu říct, jak to bylo

„Průšvihář“ Fenin  o pádu z okna hotelového pokoje: Už můžu říct, jak to bylo

Články

Sportovní veřejnost ho považuje za průšviháře-recidivistu, který si za to, jak naložil se svými výjimečným talentem, může sám. Takový prý je Martin Fenin - nadaný fotbalový útočník, jakých se nerodí mnoho. Prošel všemi mládežnickými reprezentacemi, tým do devatenácti let vedl jako kapitán. S dvacítkou pak přivezl v roce 2007 z Kanady senzační světové stříbro a zahrál si i na mistrovství Evropy. Rodila se nová fotbalová hvězda. „No, já myslím, že se kolem nás vytvořila přifouknutá bublina,“ řekl ale Fenin při natáčení pořadu 13. komnata, který Česká televize odvysílá v pátek večer.

O nadějného hráče se však začala zajímat řada klubů, mimo jiné anglické celky Arsenal a Liverpool i italský Juventus Turín. Fenin se rozhodl pro německou Bundesligu – přestoupil do Eintrachtu Frankfurt a podepsal smlouvu od ledna 2008. A prožíval skvělý start, hned ve svém prvním zápase vstřelil hattrick.

Jenže tři góly nepadají každý den a Fenin se od té doby propadal do stínu slavného hattricku. Přidaly se zdravotní problémy. Ty však nebyly jedinou příčinou, že po raketovém vzestupu přišel bolestný pád. Martin Fenin se „proslavil“ i řadou mimofotbalových afér. Třeba v polovině října 2011 vypadl z okna hotelového pokoje. Kvůli krvácení do mozku strávil měsíc chotěbuzské nemocnici. A bulvár mu přisoudil sebevraždu.

Co je pravda?

Jak to ale skutečně bylo?

Fenin o skutečném důvodu zatím nikdy nepromluvil. Dal na doporučení psychologa Pavla Prunnera, ke kterému v roce 2012 dojížděl do Plzně na psychoterapie. Prunner o dva roky později zemřel. Mohou za Feninův pád léky? A nebo dokonce náměsíčnost?

Jisté je jedno. Martin přiznává, že není žádný svatoušek. Zároveň si ale myslí, že bulvární média mu vytvářejí horší image, než si zaslouží. Ve svých třiceti letech stojí na startu dalšího pokusu o návrat do vrcholového fotbalu a vzkazuje: „Zatím je brzy, abych pomýšlel na odchod do fotbalového důchodu. Věřím, že restart kariéry vyjde. Voda se za mnou ještě nezavřela.“

Foto: archiv Martin Fenin