Prodavačka z večerky válí dál! A přepisuje atletické rekordy

Prodavačka z večerky válí dál! A přepisuje atletické rekordy

Články

Pokud budete mít štěstí a zastavíte se ve večerce v Českém Těšíně, tak možná potkáte za pultem běžkyni Simonu Vrzalovou. Držitelku nového českého rekordu na jednu míli, který o víkendu na Diamantové lize v Londýně po 32 letech vylepšila o více než sekundu.

Večerku na ulici Sokola-Tůmy v Těšíně vlastní Simoniny rodiče, ale sama atletka jim řadu let vypomáhá. Dříve stála za pultem nebo ve skladu skoro denně, teď už jen párkrát do měsíce.

Přímo v obchodě ještě loni stíhala také cvičit. Třeba dělat kliky, na které jinak nebyl čas. I tak kombinovala sport s prací.

„Mrzí mě, že už tam tolik nejsem. Práce je dost a rodiče by potřebovali víc pomáhat. Už se to rozkřiklo, že tam občas jsem já, chodí tam totiž skoro jenom místní. Tak jsou vždycky rádi, když mě vidí,“ směje se Simona, jejiž parádní disciplínou je běh na 1 500 metrů.

Vrzalová je v posledních letech velkou atletickou kometou. V Londýně na míli zlepšila rekord Ivany Walterové z roku 1986 na hodnotu 4:21,54, loni zase posunula ten na tříkilometrové trati o více než 20 sekund.

Startovala i na mistrovství světa a limit už splnila také pro srpnové mistrovství Evropy v Berlíně.

„Hrozně si to užívám. Ještě minulý rok jsem z toho byla dost vyplašená. Viděla jsem holky světové extratřídy, co běžely jen kousek přede mnou a byl to zážitek. Teď už to vnímám jinak, zvykla jsem si,“ popisuje.

Dvakrát přitom ukončila kariéru. Nejprve nestíhala sport se školou, pak si dala pauzu kvůli zdraví. Pokaždé se ale ke sportu vrátila.

A teď patří mezi velké české naděje. „Běhání mám ráda. Často jsem ale cítila, že ze sebe nedokážu vymáčknout takový výkon jako třeba na tréninku. Byla jsem naštvaná. Ale už se to zlepšuje, dokážu běhat lépe a lépe.“

Denně dělá shyby na hrazdě. Vozí si ji i s sebou, aby nevyšla z tréninku. Do Londýna si ji ale nepřibalila, takže hledala den po závodě kdesi po městě workoutové hřiště.

„Jedno jsem našla asi po kilometru,“ řekla. „Cestovala jsem jenom s příručním kufrem, takže se mi nikam nevešla. Jsem zvyklá cvičit pravidelně, bez toho nemůžu fungovat.“

Foto: Atletický klub Vítkovice