Pracoval jako hasič nebo prodejce vín. Ve 105 letech teď na dráze překonal další rekord

Pracoval jako hasič nebo prodejce vín. Ve 105 letech teď na dráze překonal další rekord

Články

Narodil se v listopadu roku 1911 ve městě Amiens severně od Paříže a nedávno oslavil sto páté narozeniny. Jako dárek si k ním cyklista Robert Marchand nadělil obdivuhodný rekord: během hodinové jízdy na dráze ujel 22,5 kilometru.

Už prý není v tak dobré kondici jako byl před lety. Pravda, v roce 2012 ujel za stejný čas na velodromu kousek od Paříže 24,2 kilometrů a stanovil rekord ve věkové kategorii stoletých.

Letos mohl dosáhnout minimálně na hranici 23 kilometrů. Žertoval totiž že, přehlédl ukazatel, který oznamoval posledních deset minut do uplynutí hodiny.

Jinak jsem v pohodě, nohy mě nebolí, líčil reportérům agentury AFP. Cítil jsem jen ruce, trochu mě trápí revma, ale není to nic velkého. Přijel jsem hlavně proto, že chci dokázat, jak jde i v pokročilém věku aktivně sportovat.

Marchand jezdil na kole odmala, ale jako teenagera ho od bicyklu kvůli malému vzrůstu odrazovali, tak se začal věnovat boxu nebo gymnastice. Vrátil se až v 67 letech: účastnil se třeba závodu Bordeaux – Paříž (600 kilometrů za 36 hodin) nebo dojel z Paříže až do Moskvy.

Původním povoláním je hasič, pak pracoval i jako řidič kamionu, dřevorubec, prodejce vín nebo zahradník. Pobýval i ve Venezuele či Kanadě, to kvůli válečným konfliktům na francouzském území ve čtyřicátých letech.

Dnes žije ve svém bytě na předměstí Paříže a každé ráno ujede v rámci tréninku až 20 kilometrů. Ale jenom na oválu, bojím se totiž, že bych venku chytil chřipku.

A jeho recept na vitalitu? Nekouřím a alkohol piju jen při výjimečných příležitostech. Jím hodně ovoce, zeleniny a každý den usínám v devět večer a probouzím se v šest ráno.

Tak snad za rok u dalšího rekordu...