Potřetí na olympiádu! Plavkyně Kubová se jako první Češka kvalifikovala do Tokia

Potřetí na olympiádu! Plavkyně Kubová se jako první Češka kvalifikovala do Tokia

Články

Ještě s dívčím příjmením Baumrtová startovala pod pěti kruhy v Londýně 2012 i v Riu o čtyři roky později. V pátek na mítinku v Eidhovenu splnila Simona Kubová olympijský limit i pro Tokio, kam se kvalifikovala jako první Češka. „Už nejsem tak střelená, ale s nervozitou bojuju pořád,“ říká.

První olympiádu v Londýně si jela hlavně užít, do Ria zase jela s velkým tlakem na výsledky a odjížděla zklamaná. A Tokio? Pro naši nejlepší znakařku to bude pravděpodobně poslední olympijská šance.

„Mám z toho vážně velkou radost. Není moc sportovců, kteří to dotáhli na tři olympiády po sobě. Znamená na to, že člověk deset let maká na té nejvyšší úrovni. Je to velký úspěch pro celý můj tým,“ vypráví.

V Eidhovenu zaplavala 100 metrů znak za 59,66 a pouze o setinu zaostala za vlastním českým rekordem. Olympijský limit tím splnila při první možné příležitosti, zároveň si zajistila start na červencovém mistrovství světa.

„Od ledna jsem nebyla nemocná, navíc se mi povedla příprava. Vždycky jsem si přála splnit limity co nejdřív a konečně se mi to povedlo. Budu mít větší klid, nebudu na sebe tak tlačit. Můžu plavat uvolněně,“ pochvaluje se.

Často ji však brzdí nervozita, kvůli psychosomatickým problémům zaostávala za svými výkony a po olympiádě v Riu skončila i v nemocnici.

„Plavání jsem obětovala hodně a když mi to nešlo, tak jsem to těžko skousávala. Změnila jsem to, že to beru jako pitomé plavání, nestojí na tom můj život. Na světě umírají děti, lidi v Africe nemají co jíst… Tak mě přeci nemůže rozhodit to, že se mi zrovna nepovedl závod. Takhle jsem se to naučila vnímat.“

„Pořád jsou momenty, kdy jsem nervózní. Hlavně v call roomu, odkud nás před závodem volají na bazén. Musím s tím hodně pracovat a ne vždycky to jde. Ale věřím, že jsem se v tom zlepšila,“ říká.

Kromě sportu se ještě věnuje studiu a práci fyzioterapeutky. Její manžel Kryštof Kuba patří mezi špičky v oboru a Simona by po kariéře ráda šla v jeho stopách. „Občas toho mám dost, ale stíhám všechno,“ směje se.

„Výhodou je, že zaměstnám hlavu a nemyslím tolik na plavání. Náš sport je hodně o psychice a detailech. A já vím, že když jsem po téhle stránce dobře připravená, tak dokážu zaplavat pěkné časy.“

Kubová je druhou českou sportovkyní, která se do Tokia kvalifikovala. V březnu se to povedlo i střelci Jakubu Tomečkovi, jeho pozici však může pro olympiádu teoreticky obsadit někdo jiný ze střelecké reprezentace.