Pod dohledem „Usaina Bolta“! Ostrava sezvala světové špičky plážového volejbalu

Pod dohledem „Usaina Bolta“! Ostrava sezvala světové špičky plážového volejbalu

Články

Bolt Tower ční nad centrálním kurtem jako dokonalý strážce úspěchu – nejvyšší geografické místo Ostravy, které pojmenovali po fenomenálním jamajském sprinterovi Usainu Boltovi, slouží třeba jako rozhledna či kavárna. Teď však bude dohlížet na celebrity plážového volejbalu. Už ve středu totiž pod bývalými vysokými pecemi startuje turnaj Světového okruhu FIVB, kde se představí světová špička z Brazílie, Polska, Německa, USA nebo Nizozemska včetně nejlepších párů z Česka.

Především páry Markéta Nausch Sluková - Barbora Hermannová a Kristýna Hoidarová Kolocová - Michala Kvapilová mají reálné ambice v ženském pavouku dojít daleko. „Naše holky delší dobu patří do špičky a věřím, že na domácí půdě je vyhecují i diváci. Máme šanci na dobré umístění," řekl na tiskové konferenci Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu.

1700 tun písku

Ostravská rodačka Hermannová bude na turnaji doma. „Když jsme tu byly poprvé, moc jsme si to nedokázaly představit. Ale teď jsme nadšené,“ líčí. „Bude to parádní akce a navíc jsem přesvědčená, že přijdou i lidi a pomůžou nám. Je to pro nás jedna z nejdůležitějších akcí celého roku a moc na ní budeme chtít uspět.“

A druhý elitní český dámský pár?

„Hranice úspěchu je to dělené deváté místo. Když jsme níže, tak už jsme lehce zklamané. Ale je to po dlouhé době domácí turnaj, tak se chceme ukázat," míní Hoidarová Kolocová.

Turnaj odstartují ve středu zápasy kvalifikace; vždy osm nejlepších mužských a ženských dvojic doplní čtyřiadvacítku nasazených párů v hlavní soutěži, která odstartuje ve čtvrtek ráno. Po bojích v základních skupinách postoupí šestnáct mužských a stejný počet ženských párů do sobotních zápasů play off. Vrcholem turnaje bude osm nedělních utkání o dvě sady medailí.

V industriálním prostředí Dolních Vítkovic vyrostlo šest kurtů. Na každý pořadatelé navezli sedm kamionů písku ze Střelče u Jičína, celkem 1700 tun. „Jejich písek je specifický tím, že je bělejší, takový krásný mořský a nepálí tolik,“ prozradil Michal Řezníček z firmy A4BS, která kurty postaví. „Vzorek jsme poslali do Kanady, kde je jediná akreditovaná laboratoř na světě. Zkoumali jeho zrnitost a složení.“

Vstup je od středy do pátku zdarma, lístky na víkend stojí od 120 do 200 a permanentka na oba dny 250 korun.

Foto: Pavel Lebeda