Piškvorky začal hrát ve školní lavici, teď je z něj mistr světa

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Možná vám ta zpráva unikla. Česká republika má mistra světa v piškvorkách! Ano, čtete správně. Jmenuje se Martin Muzika, piškvorky hraje už jedenáct let a v polovině srpna ovládl světový šampionát v Estonsku.

Ne, vážně to není vtip. V piškvorkách se stejně jako v dalších stolních hrách hrají velké turnaje i na mezinárodní úrovni. A Češi teď mají novopečeného mistra světa.

„Lidem většinou říkám, že hraju gomoku, což je světový název pro piškvorky. Všichni se diví, co to je, pak si začnou dělat legraci nebo kroutit hlavou, ale někdo se taky se zájmem vyptává,“ říká Muzika.

Piškvorky začal hrát ve škole a už po pár měsících ho nikdo ze spolužáků nedokázal porazit. Zlepšoval se na internetu, před devíti lety pak odjel na svůj první turnaj. Dnes je českou piškvorkovou jedničkou.

Jako šachy

Muzika pracuje jako IT developer, dříve vyvíjel vlastní hry pro operační systém Android. Odmala ho prý logické hry bavily, navíc má vynikající paměť a umí se vyvarovat chyb, které na piškvorkové desce natropil i před několika lety.

Jedna piškvorková hra trvá i několik hodin. Hráči u ní podobně jako u šachu každý tah promýšlí, analyzují. Vymýšlí se nová zahájení i taktiky.

„Musíte mít velkou představivost. Já hraju trochu jinak než ostatní. Jsem hodně ofenzivní, snažím se pořád útočit. Když zahraji nějaký slabší tah, tak se z toho většinou ještě dokáži dostat. Kdežto pokud soupeř nebrání dostatečně dobře, tak většinou vyhrávám,“ usmívá se.

„Taky vím, co se stane za deset nebo i dvacet tahů. Kolikrát vidím, že tam mám výhru, ale musím se k ní dostat. Je to náročné, ale baví mě to.“

Někdy u piškvorek sedí několik hodin denně, jindy celý týden nehraje. Rok před mistrovstvím světa si už prý Muzika připravoval zahájení, pak se ale vrátil k fotbalu a stolní hra musela jít stranou.

Vrátil se k ní až 14 dnů před šampionátem. „To jsem se připravoval intenzivně,“ povídá. „Člověk občas cítí, že si potřebuje dát pauzu. Pomůže to i jeho hře.“

Při profesionálním pojetí hry se zpravidla hraje na desce 15x15 s černými a bílými kameny s lehce poupraveným zahájením hry, aby byla hra vyrovnanější.Platí, že vyhrává ten hráč, který jako první vytvoří nepřerušovanou řadu právě pěti svých značek (kamenů).

Muzika říká, že většina českých hráčů začala hrát „z nudy“ na kostkovaný papír ve školách, vždyť je to v podstatě hrozně jednoduchá hra na pravidla. Jakmile ale člověk propadne kouzlu piškvorek, dost často se ze hry stane koníček na celý život. Na té nejvyšší úrovni se u nás piškvorkům věnují například programátoři nebo lidé z IT oboru.

Přestože gomoku komunita není nijak zvlášť početná, například oproti šachu, kdy třeba na Czech Open (mezinárodní festival šachu a her, pozn. redaktora) šachisté zaplní takřka celou plochu sportovní arény v Pardubicích, na piškvorky připadá pár stolů. Většina hráčů se proto dobře zná osobně a udržuje přátelské vztahy.

Komu se díky „hře ze školních lavic“ poštěstí mít kamarády po celém světě?

líbil se ti článek?