Pilát už skákal v aréně pro býčí zápasy i mezi pyramidami. Proč přirovnává motokros ke krasobruslení?

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

V pondělí odlétá do Číny na další závod mistrovství světa, v říjnu už skákal také v Lotyšsku a Německu. „Každá lokalita má něco do sebe,“ říká 25letý freestyle motokrosař Petr Pilát. A co teprve show v Mexiku před 70 tisíci diváky!

S úsměvem vypráví, že si žije pohádku. Na motorce začal jezdit ve třech letech, v deseti skákat a o čtyři roky později se stal nejmladším jezdcem na světě, který skočil backflip.

Strach? „Umím s ním pracovat, to mě strašně posouvá. Strach mě částečně brzdí, ale to je dobře. Kdybych neměl vůbec žádný, mohlo by to dopadnout zle.“

Pilát už procestoval půlku světa. Představil se na závodech či exhibicích v malých i velkých halách nebo dokonce uvnitř kolosea v Madridu, kde se odehrávají býčí zápasy.


„Španělé jsou velice temperamentní, bylo se na nás podívat třicet tisíc lidí. Ale nejraději vzpomínám na stejné prostředí v Mexiku, kam přišlo sedmdesát tisíc fanoušků. To byl zážitek na celý život!“ říká.

V arénách jsou pro jezdce většinou připraveny dva tři skoky, na netradičních místech je ale trať rozmanitější. Pilát vypráví: „Skákali jsme v Egyptě u pyramid, kde nám postavili několik skoků za sebou, podobné to bylo i na Rudém náměstí v Moskvě.“

Motokros rád přirovnává ke krasobruslení, oba sporty jsou totiž v lecčems podobné – porota při nich hodnotí povinné věci, pak ty „navíc“ a nejlepší i nejhorší výsledky se škrtají.

Zranění umí hodit za hlavu

Těžká zranění hrudníku, krvácení do břicha i nespočet modřin. To je odvrácená stránka „pohádkového“ života motokrosařů. „Já vždycky říkám, že chci jezdit dál,“ mávne motokrosař rukou.

Lékaři mu většinou po ošklivém pádu doporučují klid na lůžku a jednou mu řekli, že dva roky nebude závodit. Pilát zkrátil dobu rekonvalescence na dva měsíce.

„Když spadnu, tak vždycky vím, že to byla moje chyba a snažím se ji odstranit. Do jisté míry se tím učím, i když to je docela drsný způsob.

Foto: facebook Petr Pilát

líbil se ti článek?