Paralympijský šampion Ježek „provětrá“ karbonovou pružinu. Jsem za to vděčný, říká

Paralympijský šampion Ježek „provětrá“ karbonovou pružinu. Jsem za to vděčný, říká

Rozhovory

Víc než dvě desítky let se profesionálně věnoval cyklistice. „I proto běh nebyl v mém tréninkovém programu příliš často, jde to tak trochu proti sobě,“ říká šestinásobný paralympijský šampion Jiří Ježek a také patron individuální výzvy T-Mobile Olympijského běhu či České olympijské nadace. „Teď, když jsem ukončil kariéru, je situace jiná.“ V pražské Stromovce oslaví 20. června Olympijský den i se svou manželkou.

Takže si už rád zaběháte?
Rozhodně. K běhání jsem se zase vrátil a užívám si ho. Mám z něj dobrý pocit a je to pro mě jakási svoboda.

Jak to myslíte?
Když jezdíte na kole, musíte ho mít u sebe. Taky vás omezuje počasí, musíte mít speciální oblečení. Na běh vám v podstatě stačí jen boty, běhat můžete jít kdekoliv a kdykoliv, třeba i na služební cestě. Je to jednodušší na čas, na podmínky, je přirozený. Samozřejmě ale běhám tak, jak mi má protéza dovolí.

???????? Jsem vděčnej, že mi moje tělo, přes všechna zranění a jejich následky, a přes větší či menší neustálé bolesti s tím spojené, dovoluje si ráno zaběhnout desítku, nebo si zajet dvě tři hodinky na kole... ????????????????‍♂️☀️ Já ten pohyb prostě miluju... ❤️ Vím, že to má většina z vás stejně, tak ať nás to drží a baví co nejdéle!! Mějte se!!!✌️ - ???????? So happy to be able to run, to ride, to do all the sports and activities I love, despite all those injuries and all the pain...! Enjoy new week and stay positive!! ✌️ #mondaymotivation #monday #newweek #running #cycling #positivevibes #inspire #motivation #enjoy #jirijezek #wymtm #activelifestyle #behappy #staypositive

A post shared by Jiří Ježek (@jirijezek74) on

A co vám vaše protéza dovolí?
Mám speciální protézu, takovou karbonovou pružinu. Běhají s ní profi běžci. Cítím se úplně stejně, jako když jsem byl malé dítě a měl jsem obě nohy. Jsem vděčný, že to technologie umožňují, i po tak velkém úrazu, který jsem měl já.

Běháte často?
Čtyřikrát týdně od deseti do patnácti kilometrů – podle toho, jak mám čas, a jak se mi chce. Běhám ale bez jakýchkoliv ambicí, prostě jen tak pro zábavu.

Troufl byste si třeba i na maraton?
Po těch letech u cyklistiky mám hranice trochu posunuté, ale přesto musím být opatrný a rozumný. Přece jen běhání s protézou trochu bolestivé je. Do nějakých maratonů se asi pouštět nebudu, na T-Mobile Olympijský běh se ale moc těším.