Osudové osmičky. Zemřela olympijská šampionka Růžičková

Osudové osmičky.  Zemřela olympijská šampionka Růžičková

Články

Stála na stupních vítězů se zlatou medailí na krku a plakala. Slzy štěstí to ale nebyly. „Po vítězném závodě jsme se totiž dozvěděly, že Eliška zemřela. Tekly nám slzy velkého smutku,“ vzpomínala na dramatické chvíle při olympijských hrách v Londýně 1948 gymnastka Věra Růžičková. Olympijská šampionka tehdy nahradila v týmu Elišku Misákovou, která náhle onemocněla obrnou. V sobotu se vydala do gymnastického nebe i ona. Věra Růžičková zemřela po krátké nemoci v úctyhodných devadesáti letech.

Olympijské hry v Londýně změnily její sportovní osud. „Byla jsem připravena dobře, hlavně jsem nechtěla nic pokazit. A současně jsem měla motivaci dokázat, že mi místo v sestavě patří,“ povídala Věra Růžičková novinářům již dříve.

V ženské gymnastice se závodilo teprve podruhé a jen v soutěži družstev. Československé gymnastky patřily k favoritkám. V Berlíně 1936 byly totiž druhé za vítěznými Němkami. Výpravy Německa a Japonska však kvůli druhé světové válce nebyly na Hry pozvány.

Osudové osmičky

„Obrovským zážitkem byla už cesta, většina z nás letěla poprvé letadlem. Radost z velkého sportovního svátku pak byla v Londýně vidět na každém kroku,“ povídala Věra Růžičková. „Olympijská vesnice neexistovala, naše družstvo bydlelo na vysokoškolských kolejích, ostatní části československé výpravy na mnoha různých místech. Všechno ale bylo úžasné. Jen tuhle atmosféru kalil Eliščin stále se zhoršující zdravotní stav.“

S Růžičkovou tehdy tvořily vítězný tým Božena Srncová, Olga Šilhanová, Milena Müllerová, Zdeňka Honsová, Miloslava Misáková, Zdeňka Vermiřovská a Marie Kovářová. Sama Růžičková byla všestrannou sportovkyní, kromě gymnastiky se věnovala také plavání, skokům do vody a basketbalu. Po skončení kariéry pracovala také jako trenérka dokonce i v zahraničí a působila také jako rozhodčí.

Stála navíc u založení Českého klubu olympioniků, v jihomoravské organizaci byla jeho první předsedkyní, a nechyběla ani při obnově sokolského hnutí, v němž aktivně působila. V roce 2012 se vrátila do Londýna jako divák a o čtyři roky později byla oceněna Medailí Za zásluhy i za to, že vždy ctila zásady fair play.

Věru Růžičkovou provázely celý život osmičky. Narodila se v osmé měsíci roku 1928, olympijské hry vyhrála v roce 1948 a deset let před tím, v roce 1938, její rodinu ze sudetského Varnsdorfu vyhnali Němci. Vrátila se proto do Brna, kde strávila celý život. Žila tam 80 let. Do roku 2018.