Oštěpařský třesk na MS v Londýně! Skvělý atletický týden podtrhla kompletní sada medailí

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení

Byl to především skvělý atletický týden, na jehož konci se v české výpravě třpytily tři oštěpařské medaile. Tu nejcennější vybojovala na mistroství světa v Londýně světová rekordmanka Barbora Špotáková. Stříbro a bronz přidali Jakub Vadlejch, respektive Petr Frydrych z tréninkové skupiny legendy světového oštěpu Jana Železného. Úchvatné běžecké představení pak zrežíroval mílař Jakub Holuša, který v britské metropoli doběhl pátý.

Barbora Špotáková
Oštěpařská mistryně světa si připadá takřka stejná jako před deseti lety, kdy v Ósace na mistrovství světa triumfovala poprvé. Právě to také považuje za důvod, proč se udržela ve světové špičce a dokázala v šestatřiceti letech znovu zvítězit. Vítězný pocit si náležitě užívala a ani s odstupem několika dnů nemohla svému úspěchu uvěřit. „Tohle se nedá vymyslet. Fakt mě to zaskočilo. Nečekala jsem, že ty pocity budou tak silné. Navíc přišlo vyhlašování hned po závodě, i když se tam jinak dělá až druhý den," vyprávěla.

Jakub Vadlejch, Petr Frydrych
Pořádně zamotanou cestu mají za sebou čeští oštěpaři, kteří v sobotu vystoupali na stupně vítězů na mistrovství světa. Stříbrný Vadlejch sice po vyrovnané sezoně patřil k favoritům, ale v Londýně musel prolomit pověst oštěpaře, který velké akce neumí. Bronzový Petr Frydrych zase završil bleskový růst formy, který začal 22. července při slovenské extralize v Šamoríně. Tam se výkonem 84,94 na poslední chvíli kvalifikoval do Londýna. Vadlejch i Frydrych si ve finále vylepšili osobní rekordy – blýskli se hody 89,73 a 88,32 metru.

Vadlejch před šampionátem zapracoval především na své psychice. „Od té doby sílím a sílím a i do budoucna věřím, že to bude dobrý," řekl.

Jakub Holuša
Devětadvacetiletý mílař doběhl na MS v Londýně ve svém prvním velkém finále na 1500 m na pátém místě. Stal se teprve druhým Čechem, který se v této disciplíně dostal do finále MS - po Janu Kubistovi v roce 1983. Už postup mezi nejlepší pro něj byl životním úspěchem, ale ani ve finále nebyl bez šance a skvělým finišem se prodral na páté místo v čase 3:34,89. „Včera bych to bral všema dvaceti, ale dnes jsem malinko zklamaný, protože medaili bral Evropan. Ale pátý místo je skvělý, kdo by to čekal. Je to ohromný úspěch a je to krásný výsledek," říkal jen krátce po závodě.