​Oštěpař Vadlejch propadl vášni v kávu: Její pití je rituál, na který si vyhrazuji čas

​Oštěpař Vadlejch propadl vášni v kávu: Její pití je rituál, na který si vyhrazuji čas

Články

Až se bude připravovat na pondělní odlet do Ria, dost možná si do tašky zabalí i svůj aeropress, tedy přístroj na přípravu kávy. Oštěpař Jakub Vadlejch je totiž velkým milovníkem kofeinového nápoje. „Podlehl jsem tomu. Dost mě to baví,“ přiznává.

Denně vypije jeden až dva šálky, ale na jejich přípravu a konzumaci si musí vyhradit dostatek volného času. Jako na rituál. Žádné pití ve spěchu a stresu.

„Je to přesně o tom, mít na to čas a dokázat si kávu se vším všudy vychutnat. Často si připravujeme šálky třeba ke snídani společně s přítelkyní a je to příjemně strávené ráno,“ vypráví.

O kávu se začal zajímat už na gymnáziu s kamarádem. Dokonce absolvoval i základní kurz přípravy pod vedením zkušené baristky Petry Veselé.

Říká, že je to s kávou podobné jako s vínem či sýry. „Člověk ochutnává a zjišťuje, že to není jenom černá voda v hrnku. Rozlišujeme různé vůně, chuti nebo kyselosti.“

Jeho snem, byť jak sám přiznává dost vzdáleným, je otevřít si vlastní kavárnu. Když objíždí závody Diamantové ligy v zahraničí, ve volném čase takové podniky obchází. Ochutnává, vyptává se a dostává doporučení.

Příprava kávy na hotelu

„V Oslu jsem byl u pražce kávy, to bylo hodně inspirativní. Nebo ve Stockholmu, tam měli skvělou kávu. Celkově jde kávová kultura hodně nahoru,“ všiml si.

I v Čechách? „Zlepšuje se to. Ve srovnání se světem jsme byli docela pozadu, ale už se to vyrovnává. Je fajn, že v Praze přibývá espresso barů a pěkných míst.“

Aeropress vozí s sebou po světě často. Kávu si připravuje na hotelu sobě i spolubydlícím. „Když někdo chce, tak ho rád poučím,“ směje se. Jakmile přijde řeč na kávu brazilskou, pokývne. V Riu plánuje při první možné příležitosti ochutnat, jak jinak.

Na olympiádě nebude v 25 letech úplným nováčkem, startoval už na hrách v Londýně před čtyřmi lety. Předzávodní formu „trefil“ parádně, v Kolíně si vylepšil osobní rekord na 87,20 metru.

Poletí to i v Riu? „Doufejme!“