Olympijští šampioni, mistři světa i dobrovolníci. Praha je na týden srdcem světového sportu

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

V elegantním modrém obleku schází po schodech do atria pražského hotelu Hilton. Legendární běžec a dvojnásobný olympijský šampion Sebastian Coe, šéf organizačního výboru olympijských her v Londýně a hlava Mezinárodní atletické federace. Také on je hostem zasedání Asociace národních olympijských výborů ANOC, které začíná ve středu večer slavnostním zahájením.

Do Prahy se sjelo třináct stovek hostů z celého světa včetně sportovních hvězd ze všech kontinentů. „Je to největší sportovně-diplomatická akce, kterou jsme kdy v České republice měli možnost hostit. Jsme moc rádi, že ANOC si vybral právě Českou republiku a Prahu a my můžeme být nápomocni organizaci,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

„Je samozřejmě náročné zorganizovat kongres pro 1300 lidí z 205 zemí světa na nejvyšší sportovní úrovni, ale pracuje na tom 400 lidí a dalších 140 dobrovolníků a zvládneme to. Nikdo z nás to nikdy nezažil a už nikdy ani nezažije a je velmi pravděpodobné, že to nikdy nezažijí ani naše děti či vnoučata.“

Přípravy na valné shromáždění se rozjely už před rokem. „S vedením ANOC jsme se scházeli na pravidelných měsíčních schůzkách, řešili jsme tisíc a jednu věc,“ říká Veronika Zemanová, ředitelka organizačního výboru a šéfka mezinárodního úseku ČOV. „Sešly se tu dvě stovky různých národností a všem jsme museli nějaký způsobem vyhovět - ať už se to týká jídla, náboženství, společenských zvyků nebo mezinárodních vztahů.“

Kromě valného shromáždění se chystá také slavnostní předávání ocenění ANOC Awards. „Přijedou na něj i celosvětově známí sportovci. Jejich jména však prozradit nemůžeme, ta se dozvíte až při slavnostním vyhlášení,“ nechal se slyšet Petr Graclík, generální sekretář ČOV. Jediným známým jménem je slavný lyžař a šestinásobný mistr světa Marcel Hirscher, kvůli němuž do Prahy přijelo i několik rakouských novinářů.

Na největším setkání zástupců olympijského hnutí, které kdy Česká republika hostila, se podílí stovky lidí. „Svůj štáb tu má ANOC. Základní štáb ČOV tvoří necelé dvě desítky lidí. Na celé akci se ale podílí zhruba 400 lidí včetně účinkujících na vyhlášení ANOC Awards, dodavatelů, řidičů nebo třeba bezpečnostních pracovníků. S organizací pomáhají také dobrovolníci,“ vypočítává Barbora Žehanová, tisková mluvčí ČOV.

Právě příběhy dobrovolníků jsou velmi různorodé. Potkáte tu učitelku a zároveň maminku desetiletého chlapce, která si kvůli této akci vzala dovolenou a doma ji nahradily babičky. Nebo třiadvacetiletého slovenského studenta, který má coby dobrovolník za sebou řadu velkých akcí.

„Mám takovou větu: když člověk začne dělat dobrovolníka ve sportu, tak už s tím nikdy neskončí,“ směje se Lukáš Kendra. „Pro mě je to něco úžasného, protože můžu cestovat po celém světě a dostat se do zákulisí velkých sportovních akcí a díky tomu mám také kamarády po celém světě. Vím, že ať pojedu na Tchajwan nebo do Česka, vždycky tam najdu nějakou volnou postel.“

líbil se ti článek?