Olympijský oheň, který spojuje lidstvo, putuje do Japonska. Pandemii navzdory

Olympijský oheň, který spojuje lidstvo, putuje do Japonska. Pandemii navzdory

Články

Ve větrných, ale slunečních podmínkách se uskutečnil tradiční ceremoniál. Na starověkém stadionu v Aténách, který v roce 1896 hostil první moderní olympijské hry, byl předán olympijský oheň pořadatelům letošních Her v Tokiu. Kvůli pandemii koronaviru byl však bez fanoušků a doprovodného programu.

Olympijský oheň symbolizující naději ve čtvrtek 19. března v Panathénském stadionu převzala bývalá plavkyně Naoko Imotová, která zastoupila japonské pořadatele, kteří kvůli celosvětové pandemii neodcestovali do Řecka.

„S rozloučením se vzdáváme tohoto velkého olympijského symbolu, který spojuje jak lidstvo, tak i starověk a současnost. Věřím, že cesta olympijského plamene ve vaší zemi nabídne radost a naději lidem celého světa,“ řekl předseda Řeckého olympijského výboru Spyros Capralos.

Letadlo v barvách olympijských her v Tokiu převeze pochodeň do Japonska 20. března. Oficiální štafeta s pochodní by měla začít 26. března ve Fukušimě. Pochodeň mělo vítat 200 tamních školáků, ale i od toho pořadatelé v rámci opatření proti šíření koronaviru upustili. Zahájení her je naplánovaného na 24. července a během té doby by měla pochodeň zavítat do všech 47 japonských prefektur.