Olympijský oheň hoří! Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu začaly

Olympijský oheň hoří! Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu začaly

Články

V bílém kostýmu ledové královny obkroužila ledovou plochu kolem obřího stojanu, který obepínal nádobu na olympijský oheň. Kim Ju-na, olympijská šampionka v krasobruslení, pak převzala olympijskou pochodeň, o chvíli později vzplál oheň nad Pchjongčchangem. Zimní olympijské hry byly oficiálně zahájeny v momentě, kdy korejský prezident Mun Če-in v korejštině přednesl protokolem předepsanou větu.

Zapálení ohně oslavili tancem mytologičtí skřítci v rudých oblecích. Alespoň na chvíli tak rozptýlili vlezlý mráz, který v posledních dnech dějiště olympijských her sužuje. Pocitová teplota klesala k mínus dvaceti, i díky tomu to byl jeden z nejkratších ceremoniálů historie.

Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnilo zhruba pět desítek ze 93 českých reprezentantů. Na ploše vysekli ukázkový telemark jako vzpomínku na 50. výročí zlaté olympijské medaile skokana na lyžích Jiřího Rašky. „Tohle bylo trošku historické, poctili jsme pana Rašku telemarkem,“ říkal později krasobruslař Michal Březina. „Ve Vancouveru jsme skákali jako Češi. Dodnes si pamatuju, jak se třepala celá nástupní plošina. V Soči jsme zase zpívali českou hymnu. Všechny tři byly své, ale myslím, že tohle bylo jedno z těch nejhezčích zahájení.“

A některé sportovce ani mráz nerozhodil. Na plochu stadionu dorazili v šortkách, vlajkonoš Tonga dokonce bez trička.

102 medailí

Vlajkonoškou české výpravy byla snowboardcrossařka Eva Samková, obhájkyně zlaté medaile ze Soči. Její už legendární závodní knírek však chyběl. „To přece nejde,“ říkala už před zahájením. Chyběla rychlobruslařka Martina Sáblíková i biatlonistky, které v sobotu čeká boj o medaile.

Tradičně jako první nastoupili Řekové coby zástupci země, která je kolébkou olympijské tradice. Premiéru na zimních hrách budou mít reprezentanti Ekvádoru, Eritrey, Kosova, Malajsie, Nigérie a Singapuru. „Společný nástup sportovců z Jižní a Severní Koreje byl krásným příkladem sjednocovací síly sportu,“ řekl poté Thomas Bach, šéf Mezinárodního olympijského výboru.

Celkem je v Koreji rekordních 92 výprav včetně skupiny neutrálních sportovců z Ruska. Třiadvacátá zimní olympiáda potrvá do 25. února a poprvé v historii se rozdá více než sto sad medailí.

Foto: ČOV, Getty Images