Olympijský biatlon na golfovém hřišti: A taky nebezpečný sjezd, flinta by nepřežila, říká Krčmář

Pchjongčchang 2018
Pchjongčchang 2018
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Loni v březnu při Světovém poháru to byla úplně jiná písnička. „Sněhu moc nebylo a navíc foukal písek z bunkerů, protože je trať na golfovém hřišti. Proto je to takové specifické,“ vzpomíná biatlonista Michal Krčmář. „Ale letos v únoru tam bude normální zima, čekáme přemrzlý sníh jako všude jinde.“

Je vám Asie blízká?
Moc ne. Jedu tam asi podruhé. Že by si mě Asie něčím získala, to nemůžu říct. V Pchjongčchangu se mi líbilo, je to horské prostředí, ale že bych speciálně myslel na Asii, to ne.

Zimní olympiáda tam byla naposledy před 20 lety. Co jste tehdy dělal?
Pamatuju si to přesně, na naše zlaté hokejisty v Naganu nejde zapomenout. Bylo mi sedm let. Koukal jsem na to doma s tátou a s dědou a všechno jsem prožíval. Byl to krásný okamžik, takový moment, který mi utkvěl v paměti jako dítěti.

Tehdy jste byl víc hokejistou než biatlonistou?
Ne, to ne. V té době jsem ještě kopal do míče a hrál fotbal, ale už jsem pomalu začínal lyžovat. Na hokej jsem asi moc měkký. Je to docela tvrdý sport, což mě úplně nelákalo. Fandím mu, sleduju ho, ale neláká mě.

Mráz nevadí

Už na vás olympiáda dýchla?
Mám ji v hlavě. Když jsem doma balil věci, tak jsem jednu tašku balil do Koreje a jednu s sebou na kemp. Když máte v ruce olympijské věci, olympijské oblečení, dýchne to na vás. Už se to blíží a v tuhle chvíli si to musíte připustit. Jinak bychom pak mohli být překvapení.

Mají být velké mrazy. Jak na vás působí?
Úplně mi nevadí. Je samozřejmě mnohem příjemnější závodit při teplejších teplotách, ale když ten mráz je, musím se s ním nějak srovnat. Docela to zvládám.

A co říkáte na korejskou trať?
Je hodně obtížná. Kopci bych ji přirovnal k Oberhofu, jsou tam taky náročná stoupání nahoru dolů a není jich málo. A nevím, jestli upravovali loňský sjezd, protože ten je nebezpečný. Může se tam i rozhodovat závod, protože pád v takovém místě by flinta asi úplně nepřežila. I kvůli tomu ji hodnotím jako náročnou trať. A když do toho zahrnu i střelnici, tak to fakt není jednoduché.

V čem je složitá střelnice?
Lehce na ní fouká. Neduje tam vítr jako v Oberhofu, spíš se trochu mění, zesiluje, zeslabuje. Loni ve štafetách jsem si to pořádně nedokázal pohlídat. Budeme tam týden před startem, takže snad bude dost času vše vysledovat.

Teď jste ale odcestovali na kemp do Almaty...
Jedeme čistě proto, abychom si zvykli na časový posun. Za sebe bych se chtěl zaměřit na střelbu, ve které se poslední dobou necítím tolik jistý.

Je správné jet takhle dopředu?
Asi to nechci úplně hodnotit, my jsme si tuhle variantu zvolili a věříme jí. Němci i Norové zůstávají v Evropě, do Koreje letí týden před zahájením. Těžko říct, co je je lepší. Asi to není na škodu. Časový posun do Pchjongčchangu bude lepší, ale v tuto chvíli bych nerad říkal, že jsme to udělali nejlíp. Ukáže se až na místě.

Foto: Český biatlon/Petr Slavík

A takhle se čeští biatlonisti balili na východ...

líbil se ti článek?