Olympijské stříbro i průlomová diskařská otočka zažehly za českou stodolou

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Úzký prostor Bouloňského lesíku lemovalo z každé strany stromořadí. A František Janda Suk byl v centru pozornosti, přestože mu olympijský titul těsně unikl. Na olympijské hry do Paříže 1900 totiž přijel coby majitel diskařského „patentu“, a žhavý adept na vítězství.

Už 27. března 1898, při závodě na Císařské louce, dosáhl na evropský rekord pomocí hodu s otočkou. Janda byl první na světě, který ji použil. „V Paříži jsem byl jediný, který takto diskem házel. Můj styl se natolik zalíbil, že mou otočku ostatní ještě na místě zkoušeli napodobit,“ vzpomínal.

Pozdější policejní rada byl vůbec první Čech, který se umístil na stupních vítězů na olympijských hrách. Za své stříbro však obdržel pouze dřevěný kalendář na psací stůl, stříbrné medaile se tehdy neudělovaly. Kromě disku se věnoval ještě sprintům, hodu kladivem a vrhu koulí. Otočka v hodu diskem ho ale proslavila, navíc tím výrazně poznamenal vývoj techniky této sportovní disciplíny.

Jak na diskařskou otočku vůbec přišel?

„Na zahradě jsem si našel plochý kámen a dělal první pokusy, nemaje ani zdání o tom, jak se má házet,“ vyprávěl později. Na jaře 1897 dostal první disk. „A za naší stodolou jsem se pak pokoušel napodobit Myrónova Diskobola.“ Janda Suk postupně zjišťoval, že postavení, ve kterém je Diskobolos vyobrazený, není konečná fáze hodu. A v té chvíli se rodila diskařská otočka.

S pokličkou za stodolou

Jen Františkův otec stále nechápal, co to ten kluk na jejich zahradě provádí a ptal se své ženy: „Co to tam dělá s tou pokličkou?“

Nejdelší hody Františka Jandy Suka měřily „jen“ něco málo přes 35 metrů. „S otočkou se teprve začínalo, navíc byla pouze jedna. „Dnes se dělá jeden a půl otočky,“ vysvětluje Imrich Bugár, bývalý československý reprezentant.

Mistr světa i Evropy a také stříbrný olympijský medailista z Moskvy 1980 s osobním rekordem 71,26 metru, si srovnávat netroufá. „Bylo to jiné. Oni házeli zprvu z podstavce, pak ze čtverce,“ popisuje. „Otočka Franty Jandy Suka ale rozhodně disk změnila. Třeba u mě dělal rozdíl mezi hodem z místa a hodem s otočkou 14 metrů.“

líbil se ti článek?