Olympijské hry mládeže začaly. Na zahájení přišlo 200 tisíc Argentinců

Olympijské hry mládeže začaly. Na zahájení přišlo 200 tisíc Argentinců

Články

Artisti zavěšení na lanech předváděli nejrůznější olympijské sporty a světelná šou, jejímž středobodem se stal Obelisk, známý monument Buenos Aires, zasáhla všechny vaše smysly. Poprvé v historii byly zahájeny Olympijské hry mládeže mimo sportoviště. Na náměstí Plaza de la República přihlížely slavnostnímu ceremoniálu statisíce lidí. Sportovce nyní čeká 12 dní závodů.

„Bylo to neskutečně působivé a co je hlavní, mohly to vidět statisíce lidí v ulicí. Je skvělé, že místní obyvatelé přišli a olympijské hry mládeže jim nejsou lhostejné,“ hodnotil Martin Doktor, šéf české výpravy a olympijský vítěz z Atlanty 1996.

Zážitek i nervozita

Z výpravy má olympijskou zkušenost nejenom on, ale i třeba plavkyně Barbora Seemanová. Ta přeskočila zavedené pořádky. V šestnácti byla nejmladší členkou olympijské výpravy na hrách v Riu 2016, nyní je v osmnácti na Olympijských hrách mládeže. „V Riu jsem na zahájení nebyla, protože jsem brzy po něm závodila, takže tohle byl můj první zahajovací ceremoniál. Byla jsem na zahájení Evropských her v Baku, ale tohle bylo jiné. Přišlo mi to osobnější, vřelé, moc fajn nápad udělat to na náměstí a ne stadionu,“ pochvalovala si. „Všichni strašili s čekáním, ale nepřišlo mi to tak děsný. Potkali jsme se skoro celá výprava, pokecali jsme napříč sporty, fakt fajn zážitek.“

Roli vlajkonošky české výpravy si užila atletka Barbora Malíková, kterou si sportovci sami zvolili. „Byl to zážitek na celý život. Vylezla jsem na pódium, koukala na mne spousta lidí, držela jsem vlajku. Prostě jsem byla hrdá. Měla jsem fakt strašnou radost, že mě zvolili sami sportovci. Hodně si toho vážím. Je to tak nejspravedlivější,“ prohlásila.

„Byla jsem i trochu nervózní, abych neudělala něco špatně. Bavila jsem se s dalšími vlajkonoši, měli to stejně. Byli jsme fajn skupina. Potkala jsem se s klukem z Chile, Afghánistánu i dalšími atlety, které znám. Je fakt úžasný tady potkat celý svět,“ zasnila se Malíková.

První den do soutěže nastupují Češi hned v devíti sportech. Program najdete zde.

Foto: OIS