Olympijská nominace schválena. Do Pchjongčchangu pojede 85 českých sportovců

Olympijská nominace schválena. Do Pchjongčchangu pojede 85 českých sportovců

Články

V renesanční budově Míčovny Pražského hradu byla schválena nominace na zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Plénum Českého olympijského výboru potvrdilo účast 85 reprezentantů, jména pěti sportovců však budou upřesněna až průběhu příštího týdne. Nominace čítá také 104 osob doprovodu, zdravotnického týmu a štábu.

Nejpočetnější část výpravy nominoval lyžařský svaz (27), následují hokejisté (25) a biatlonisté (11). Benjamínkem výpravy je osmnáctiletá krasobruslařka Anna Dušková, nejstarším olympionikem je naopak téměř devětatřicetiletý bobista Jakub Havlín.

Od zimních olympijských her v Lillehammeru 1994 jde o třetí nejpočetnější výpravu. Více sportovců měla česká výprava jen ve Vancouveru 2010 (93) a v Soči 2014 (88).

„Chtěli jsme, aby sportovců bylo víc, ale nepovedly se kvalifikace v týmových sportech, což je škoda, protože by to číslo bylo vyšší. Ale je potřeba říct, že tomu bylo daleko blíž než před Soči. Máme méně míst v tradičních sportech, jako je alpské a běžecké lyžování, tam ale doufáme, že nějaké místo dostaneme ještě v přerozdělení míst,“ hodnotí nominace šéf české výpravy Martin Doktor.

„Z hlediska kvality je tam řada medailových nadějí, jmenovat ale nebudu, abych to nezakřikl a nevyvíjel na sportovce další tlak,“ uvádí.

Zlaté olympijské medaile budou obhajovat dvě ženy - rychlobruslařka Martina Sáblíková a také snowboardkrosařka Eva Samková. Na rychlobruslařském oválu nebudou chybět ani aktuálně čtvrtá žena průběžného pořadí Světového poháru na pětistovce Karolína Erbanová a také Nikola Zdráhalová. „To jsou známá jména. Věříme, že tady je šance na úspěch,“ myslí si Doktor.

Snowboardisté v čele se Samkovou a největší medailovou adeptkou v paralelním obřím slalomu Ester Ledeckou vybojovali pro Pchjongčchang sedm účastnických míst, přičemž Ledecká se na startu objeví jak mezi snowboardisty, tak mezi sjezdaři, což se dosud v historii nikomu nepodařilo.

„Samotná účast na olympijských hrách je rok od roku těžší. Těsně před branami skončily třeba hokejistky, které byly první pod čarou, nebo naopak oba týmu v curlingu. „Chci ocenit, že už samotná účast má vysokou sportovní úroveň,“ upozornil Jiří Kejval, předseda ČOV.

V příštím týdnu dojde ještě k přerozdělení účastnických míst a může se stát, že Česká republika nějaké další místo obdrží, ale hrozí také, že o dvě místa ve snowboardingu přijde. Český tým musí odeslat přihlášky nejpozději 27. ledna.

Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Schválená nominace na ZOH 2018

Alpské lyžování: Martina Dubovská, Ester Ledecká, Kryštof Krýzl, 1x otevřené místo pro ženy.
Běh na lyžích: Kateřina Beroušková, Petra Nováková, Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák, 1x otevřené místo pro muže.
Akrobatické lyžování: Nikol Kučerová (skikros).
Severská kombinace: Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk.
Skoky na lyžích:
Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Vojtěch Štursa.
Snowboarding: Ester Ledecká, Vendula Hopjáková, Eva Samková, Jan Kubičík, Šárka Pančochová, Kateřina Vojáčková, Petr Horák.
Boby: Dominik Dvořák, David Egydy, Jakub Havlín, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Dominik Suchý, Jan Šindelář, Jan Vrba, Jan Stokláska (náhradník).
Biatlon: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík, 1x otevřené místo pro muže, Markéta Davidová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, 2x otevřené místo pro ženy.
Saně: Tereza Nosková, Ondřej Hyman, Antonín Brož, Lukáš Brož, Jaromír Kudera, Matěj Kvíčala.
Krasobruslení: Michal Březina, Martin Bidař, Anna Dušková, Michal Češka, Cortney Bree Mansourová.
Rychlobruslení: Karolína Erbanová, Martina Sáblíková, Nikola Zdráhalová.
Shorttrack: Michaela Sejpalová.
Hokej: Patrik Bartošák, Pavel Francouz, Dominik Furch, Michal Jordán, Jan Kolář, Tomáš Kundrátek, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Ondřej Němec, Adam Polášek, Ondřej Vitásek, Michal Birner, Roman Červenka, Martin Erat, Milan Gulaš, Roman Horák, Petr Koukal, Jan Kovář, Dominik Kubalík, Tomáš Mertl, Lukáš Radil, Michal Řepík, Jiří Sekáč, Michal Vondrka, Tomáš Zohorna.