Olympiáda v zajetí čísel. Tokio čeká velká výzva

Olympiáda v zajetí čísel. Tokio čeká velká výzva

Články

Roky příprav a stovky miliard korun investovaných do infrastruktury, sportovních stadionů a dalších projektů. Japonští pořadatelé vše dokonale připravili, aby letos proběhly jedny z nejlepších olympijských her historie. Jenže kvůli pandemii koronaviru se musí vrcholná sportovní akce přeložit na příští rok. Pojďme se na to podívat v číslech, jak moc náročné to bude.

Atény roku 1896. Na prvních novodobých olympijských hrách startovalo 241 sportovců ze 14 zemí v 9 sportech. O 120 let později na 31. Letních olympijských hrách v Riu šlo už úplně o jiné cifry. V Brazílii nastoupilo pod pěti kruhy 11 303 sportovců z 207 zemí. O medaile se bojovalo ve 28 sportech.

Z olympijských her se postupem času stala největší a nejoblíbenější globální akce planety. Čísla spojená s tímto sportovním svátkem jsou nyní až neskutečná. Vždyť v televizi se na Hry podívá až 4 miliardy lidí, což jsou skoro dvě třetiny obyvatel země. Světu zprostředkuje zprávy přímo z dějiště přes 20 tisíc akreditovaných novinářů, a olympiáda zajistí práci přibližně 200 tisícům lidí. V průměru se během her vydá 13 milionů porcí jídla.


To jsou však zanedbatelná čísla v porovnání s celkovými náklady. Japonci investovali do Her přibližně 688 miliard korun. Původní rozpočet jim sice kvůli vícenákladům čtyřikrát nabobtnal, ale zase mají vše dokonale přichystané. Jenže celosvětová pandemie udělá organizátorům bolestivou čáru přes rozpočet.

„Posunout olympijské hry není jako posunout zápasy v přeboru,“ říká Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru. Podle ekonomických expertů se olympiáda posunutím na příští rok prodraží až o 155 miliard korun. Alespoň to tvrdí hlavní ekonom finanční společnosti SMBC Nikko Securities Džuniči Makino. Hry odkládají poprvé v historii a reálně hrozí, že sportovci nebudou mít v Tokiu tradiční olympijskou vesnici. Většina nově postavených bytů a budov je totiž už prodána či rezervována novými majiteli, kteří se měli stěhovat hned po skončení soutěží.

„Uděláme, co budeme moci, abychom měli olympijskou vesnici, protože právě tam vždycky bije srdce olympijských her,“ zdůrazňuje Thomas Bach, předseda MOV. Nyní na plné obrátky probíhají jednání, kdy se olympiáda uskuteční. Nejpozdější termín je léto 2021. „Nemůžu vám slíbit ideální řešení, ale mohu slíbit, že uspořádáme ty nejlepší možné olympijské hry,“ věří Bach. Pro většinu zainteresovaných je to možná největší výzva jejich životů.

Poslední Letní olympijské hry v Rio de Janeiro v číslech:

Počet českých sportovců v Riu: 104

Celkový počet sportovců v Riu: 11 303

Počet akreditovaných novinářů: 25 000

Počet postelí pro sportovce a doprovod: 34 000

Počet židlí v olympijské vesnici 80 000

Počet kondomů rozdaných v olympijské vesnici: 450 000

Počet turistů v Brazílii během OH: 500 000

Počet prodaných vstupenek: 7 500 000