Obr vlajkonošem. Českou vlajku ponese na slavnostním zahájení judista Krpálek

Obr vlajkonošem. Českou vlajku ponese na slavnostním zahájení judista Krpálek

Články

​Nepřehlédnutelného vlajkonoše bude mít Český olympijský tým na hrách v Riu de Janeiru. Sportovci – účastníci olympijských her v Riu – vybrali judistu Lukáše Krpálka.

„Mám obrovskou radost. Jsem moc rád, že mě sportovci zvolili. Nečekal jsem to, protože dobrých sportovců máme v týmu opravdu hodně. Sice jsem věděl, že spousta z nich přijede až na druhou polovinu her, ale stejně jsem v to nedoufal. Vážím si toho,“ řekl pětadvacetiletý mistr světa z roku 2014.

Poprvé volili samotní sportovci vlajkonoše na Evropských hrách v Baku. „Rozhodli jsme se, že z toho uděláme tradici, proto jsme tento způsob výběru vlajkonoše zvolili i v Riu. Chceme, aby šlo o rozhodnutí samotných sportovců,“ řekl Martin Doktor, šéf české mise.

Dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice nejprve oslovil olympioniky, kteří jsou v době slavnostního zahájení her přítomni v Riu, zda se ceremoniálu chtějí zúčastnit. Vznikl tak seznam sportovců, ze kterých pak mohli vybírat vlajkonoše všichni olympionici pro Rio. „A volební účast byla hodně vysoká,“ dodal se smíchem Martin Doktor. „Lukáš vyhrál jasně.“

Vlajku nesl už v Baku

Krpálek se zúčastnil již slavnostního zahájení olympijských her v Londýně, vlajku nesl při závěrečném ceremoniálu Evropských her v Baku. „Tam jsem měl premiérku. Jsem rád, že jsem si to tam vyzkoušel a teď načisto to bude přímo na olympiádě.“

Čekal, že sportovci vyberou spíše tenistku Petru Kvitovou nebo některého z vodáků. Být vlajkonošem týmu, to je pro něj pocta, proto bude při pátečním zahájení možná i trochu nervózní.

„Jít za Českou republiku na olympijských hrách a nést vlajku, to je jedna z největších věcí, které může sportovec zažít. Jsem opravdu rád,“ řekl dvojnásobný mistr Evropy.

„Moc jsem si přál se zúčastnit zahájení a celých olympijských her a jednou třeba nést vlajku. Udělat pro to maximum, vyhrát spoustu závodů, aby se to jednou povedlo. Jsem rád, že to vyšlo.“