Novoroční tradice se nemění. Mistr světa z Račic ji neporuší ani tentokrát

Novoroční tradice se nemění. Mistr světa z Račic ji neporuší ani tentokrát

Články

Už víte, co budete dělat první den v roce 2018? Jestli se chystáte sportovat, máte bod. Stejně jako kanoista Martin Fuksa. Tedy borec, který už ve svých 24 letech má na kontě sedm (!) medailí z mistrovství světa. Včetně letošního zlata z domácího šampionátu v Račicích.

„Vyrážím hned prvního ledna na vodu. Držím se hesla, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Tím pádem jsem na Silvestra doma, žádná divočina. Musím bejt poslušnej,“ říká Fuksa.

Narodil se v Nymburce a ještě před pár lety tam poslední den v roce obcházel s kamarády kluby a diskotéky. A teď?

„Nene, už nic takovýho. Budu s přítelkyní, budeme mít pohodu a rodinej večer. Navíc máme s vodákama zase v plánu silvestrovský běh, což je přes dvacet kilometrů. Pak už nebudu mít náladu kamkoliv chodit.“

Rok 2017 byl pro Fuksu jedním z nejúspěšnějších v kariéře. I když mu utekla olympijská medaile (5. a 9. místo), na dalších velkých akcích se činil. „Po Riu jsem byl trochu v rozpacích, ale teď jsem maximálně spokojenej,“ líčil chvíli před galavečerem Sportovec roku v pražském Hotelu Hilton.

„Na začátku sezony jsem vyhrál skovo všechny Svěťáky, do toho medaile z domácího mistrovství světa. Mám z toho vážně super pocit. Jestli budu tak jezdit i příští rok, tak budu jenom rád.“

Řízek místo kapra

Je to trochu paradox, ale rozhodně ne výmysl. Teď se podržte... Mistr světa z vodního sportu nejí ryby! Takže ani kapra, u Fuksů se na Štědrý večer servíruje řízek.

„Nejedl jsem ani hrášek, takže mi mamka dřív dělala bramborový salát ve variantě bez něj. Teď už mi ale nevadí, takže nikoho svými výmysly nemusím omezovat,“ směje se.

Na talíři plném cukroví pak Fuksa vyzobává hlavně to s kokosem. A taky vosí hnízda. „Bývaly roky, kdy jsem se přejídal. Pak jsem měl zase druhý extrém, kdy jsem přes Vánoce skoro nejedl. Teď to mám tak vyvážený, rozhodně to nepřeháním.“

Martina Fuksu můžete sledovat na Facebooku a Instagramu!