Nominace na Evropské hry se rozrostla. Do Minsku pojede 120 českých sportovců

Nominace na Evropské hry se rozrostla. Do Minsku pojede 120 českých sportovců

Články

Celkem 120 sportovců bude nakonec Českou republiku reprezentovat na Evropských hrách v běloruském Minsku, které se konají od 21. do 30. června. Nominaci rozšířili lukostřelec Erik Ebermann, sportovní gymnastka Dominika Ponížilová a badmintonistka Michaela Fuchsová. K jedné personální změně došlo i mezi střelci, kde Gabrielu Vognarovou nahradila Aneta Brabcová.

Ve výpravě jsou i tři olympijští medailisté – judista Lukáš Krpálek, střelec David Kostelecký a rychlostní kanoista Daniel Havel. Kromě nich se v Minsku představí třeba i halový mistr světa na čtvrtce Pavel Maslák, stříbrná oštěpařka z mistrovství Evropy Nikola Ogrodníková či mistr světa i Evropy v rychlostní kanoistice Martin Fuksa.

„Tým máme silný, je v něm řada medailistů z evropských i světových šampionátů. Nedáváme si konkrétní medailové cíle, ale vždycky je příjemné, pokud se v počtu úspěchů podaří trumfnout předchozí ročník,“ uvedl Martin Doktor, šéf výpravy.

Češi budou v Minsku obhajovat sedm medailí z Baku, kde měly Evropské hry v roce 2015 premiéru. Výprava tehdy získala dvě stříbra a pět bronzů. Nejúspěšnějším sportovcem byl se ziskem obou cenných kovů Martin Fuksa, jenž je v nominaci i letos.

Evropské hry jsou jakousi evropskou olympiádou. Konají se jednou za čtyři roky a zastřešují je Evropské olympijské výbory. Ve čtyřech sportech (stolní tenis, střelba, karate a lukostřelba) se lze přímo kvalifikovat na olympiádu do Tokia, v dalších čtyřech (atletika, badminton, cyklistika, judo) se sportovcům budou počítat body do kvalifikačního žebříčku.

Největší zastoupení mají Češi v atletice (21 sportovců), následuje cyklistika (20) a sportovní střelba (17). V Minsku je budou reprezentovat i basketbalové týmy 3x3, což je disciplína, kterou čeká na olympiádě v Tokiu pod pěti kruhy premiéra.

Celou nominaci najdete ZDE.