Nevyzpytatelný Katar: Teplotní peklo mi sedí, směje se Leopold König před MS

Nevyzpytatelný Katar: Teplotní peklo mi sedí, směje se Leopold König před MS

Články

V Kataru ještě nikdy nestartoval, přesto tuší, co ho v arabské zemi čeká. Po zkušenostech z Ománu či Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech má celkem jasnou představu. „Teplotní peklo kolem 40 stupňů mě asi nepřekvapí, ale jsem zvědavý na ten katarský vítr, o kterém se hodně mluví, jestli bude foukat i přímo ve městě,“ uvažuje český cyklista Leopold König.

Silné poryvy větru by mohly být nebezpečné. „Co jsem slyšel, v Dauhá mohou být dost velké poryvy, což by byl hlavně na té časovkářské koze problém. A při časovce družstev si zase musíte hlídat, abyste si nepřeložili přední kolo. Může to být dost nebezpečné."

Vysoké teploty ale sám osobně snáší dobře. Zažil je loni na Tour de France, letos si ve velkém horku dojel pro domácí titul v časovce. „Já myslím, že mi to rozhodně vyhovuje. V teple časovku zajedu pravděpodobně s větší výhodou než mnozí ostatní. V horku jsem jel na republice i Vueltě a sedělo mi to," přemítá osmadvacetiletý König, který týmový závod pojede ještě za stáj Sky. V nové sezoně však oblékne dres Bory.

König původně vůbec nepomýšlel na start na letošním mistrovství světa, přesto se nakonec v Kataru objeví. Výrazně tomu napomohla právě stáj Sky, která s ním počítá do týmové časovky, hájit ale bude i české barvy v individuálním souboji s chronometrem.

Na olympijských hrách v Riu de Janeiro byl zklamaný, do elitní desítky se těsně nevešel. Na světový šampionát si ale věří. „A třeba by to mohlo jít i k té pětce, protože po olympijských hrách někteří závodníci jako Cancellara a Froome nebudou na startu,“ myslí si.

Energii a odhodlání mu navíc dodává vědomí, že ze silničního mistrovství světa profesionálů dosud žádný Čech medaili nepřivezl. „To je rozhodně motivace,“ říká. „Reálné to je, záleží na okolnostech."