Největší úspěch za šestnáct let! Volejbalisté věří, že Euro nebylo jen výkřikem do tmy

Největší úspěch za šestnáct let! Volejbalisté věří, že Euro nebylo jen výkřikem do tmy

Články

O českém volejbale začíná být na evropské scéně znovu hlasitě slyšet. Reprezentace do 19 let v dubnu senzačně ovládla šampionát starého kontinentu a na stejné akci se teď dařilo i dospělému áčku. Vždyť Češi v osmifinále vyprovodili úřadující mistry z Francie 3:1 na sety!

Bylo to ve středu večer podobné sportovní překvapení, jako kdyby kterýkoliv z českých fotbalových klubů porazil na neutrálním hřišti po skvělém výkonu slovutnou Barcelonu.

Francie před dvěma lety volejbalové Euro vyhrála, v roce 2009 měla stříbro. Ale v Polsku se jí teď do cesty postavili Češi. Tým hrající skvěle takticky a trpělivě.

„Jo, byl to velký den,“ směje se Michal Nekola, český kouč. „Kluci hráli výborně, všechno klaplo. Soupeř byl pod tlakem a chyboval, my jsme naopak drželi stoprocentní koncentraci po celý zápas.“

Reprezentace splnila hlavní cíl už postupem z těžké skupiny, kde prohrála proti favorizovaným Italům i Němcům a porazila Slováky. Následný postup přes první kolo play off byl nadplán, navíc proti Francouzům.

Jejich skalpem se Češi dostali do čtvrtfinále po 16 letech.

„Jsme spokojení. Splnili jsme to, co jsme si před šampionátem vytyčili. Důležité ale pro mě je, že kluci sehráli vynikající zápasy. To je signál, že se můžeme v budoucnu ještě zlepšovat,“ říká Nekola.

Kapitán mužstva Jakub Janouch přidává: „Vyzdvihl bych i atmosféru, která byla v Polsku parádní. Bylo vidět, že jsme ve volejbalové zemi. Měli jsme na tribunách taky velkou podporu od našich fanoušků a Poláci se k nim přidávali.“

Pomáhaly i moderní technologie

Velká škoda, že v bitvě o semifinále proti Německu neurvali Češi za stavu 1:1 třetí set. Bohužel však naráželi na blokaře, kteří měřili i přes 210 centimetrů. „Byli na tom i líp fyzicky, ale nereálné to nebylo. Mrzí mě, že neklapnul třetí set. Tam jsme byli blízko,“ doplňuje Janouch.

Reprezentantům v Polsku pomáhala i datová analýza hry soupeřů, díky niž lze prý zlepšit výkon týmu až o deset procent. Kouč Nekola proto u počítače proseděl během šampionátu hodiny, stejně jako jeho asistent a statistik.

„Měli jsme rozdělené úkoly. Volejbal, podobně jako ostatní sporty, už se nehraje jen na hřišti,“ míní kouč.

„Není to žádná novinka, nejlepší týmy mají i několik statistiků a dokáží se na daného soupeře perfektně připravit. Dokáží z analýzy vytáhnout úplně všechno – kam který hráč jak podává, kdo kde stojí a spoustu dalších věcí. Bez toho už bychom se neobešli.“

Sledujte český volejbal na Facebooku!