Nejprve trochu smutku, pak životní radost. Cholenská má stříbro ze skikrosu

Nejprve trochu smutku, pak životní radost. Cholenská má stříbro ze skikrosu

Články

Válcovala soupeřky jednu za druhou, vyhrála všechny rozjížďky, získala plný počet bodů a byla nejrychlejší i v semifinále. Možná i proto byla skikrosařka Diana Cholenská po stříbrné medaili na Olympijských hrách mládeže v Lausanne zprvu trochu zklamaná. Druhé místo ale nakonec přijala za největší úspěch své dosavadní kariéry a po chvíli už zářila štěstím.

„Mohlo to být zlato, měla jsem na to, ale ve finále mi nevyšel start. Švýcarka mi odjela a ztráta už se nedala smazat. Je to škoda, tu nejdůležitější jízdu jsem dneska nevyhrála, to mě mrzí,“ povídala trochu smutně po finále. Kdybych nebyla tak suverénní, tak mi to tak nevadí, chtěla jsem ale být lepší,“ prohlásila Didi, jak se jí mezi sportovci přezdívá.

Šestnáctiletá lyžařka z Jablonce patří mezi největší talenty českého lyžování. Svou kariéru svěřenkyně Martina Lomského nastartovala už před čtyřmi lety, kdy vyhrála v mladších žákyních neoficiální mistrovství světa Trofeo Topolino, v roce 2018 vyhrála Olympiádu dětí a mládeže v Pardubickém kraji rovněž ve skikrosu.

Jízda pro medaili

Dnes jí ale vítězství o kousek uniklo. Možná i proto, že na startu musela dlouho čekat vinou pádu jedné ze soupeřek. „Na to se ale nechci vymlouvat. Jela jsem si pro medaili, což se mi povedlo,“ smířila se nakonec se stříbrem. Trať prý byla náročná. „Nedalo se tam nikde moc odpočinout, takže i to druhé místo beru, je to můj největší úspěch,“ pravila.

Na místě ji osobně podpořila rodina i bratr, který ji prý tři roky neviděl závodit. „Bylo skvělé je tady mít, to je nejlepší pocit, když se něco podaří a nejbližší jsou u toho. Podporovali mě i lidi v Čechách, takže jsem ráda, že jsem to na tu medaili nakonec zvládla,“ řekla Cholenská. Zítra ji na Olympiádě mládeže čeká volný den. „Takže se konečně projdu a podívám se tady, atmosféra je v českém týmu super,“ dodala.

Další česká skikrosařka Hanka Krčálová hned v první jízdě upadla a způsobila si lehký otřes mozku. Richard Zachoval vyhrál dvě z kvalifikačních jízd a ve své skupině skončil osmý. Josef Petřek byl v téže skupině devátý.

Foto: ČOV/Barbora Žehanová