Návrat zlaté disciplíny. Jsem úplně v klidu a pokračuju dál ve skvělém tempu, směje se kanoista Fuksa

Návrat zlaté disciplíny. Jsem úplně v klidu a pokračuju dál ve skvělém tempu, směje se kanoista Fuksa

Rozhovory

V den, kdy se dozvěděl, že své zlato z pětistovky na světovém šampionátu obhajovat nebude, vyvěsil svou fotku ze stupňů vítězů z roku 2015 na sociální sítě a napsal: „Budu makat, ať už je pětistovka na programu, nebo ne. Baví mě to a miluju tenhle sport.“ Dnes je ale vše jinak. Mezinárodní kanoistická federace totiž necelý měsíc po oznámení soutěžních disciplín odvolala své rozhodnutí. Kvůli četným protestům se vrátila k programu z předchozího mistrovství světa. „Trochu bláznivé mi to připadá,“ směje se úřadující mistr světa Martin Fuksa.

Co si o tom vlastně myslíte?
Když mají lidi nějaký názor, měli by si za ním stát. Já jsem ale jedině rád, že si za ním nestojí a jsou nerozhodní. Že vrátili pětistovku do programu, mi udělalo radost. Je to pro moje dobro.

Jaká byla vaše první reakce?
Byl jsem zrovna na masáži a volali mi ze svazu, že pro mě mají skvělou zprávu. Už jsem tušil, že by mohli říct zrovna tohle. Ptal jsem se, jestli je to jisté, protože člověk už fakt neví. Večer to všude vyšlo, tak jsem zvědavý, jak dlouho tenhle stav vydrží. Doufám ale, že už se nic měnit nebude.

Byl jste už smířený s tím, že titul z pětistovky obhajovat nebudete?
Moc jsem to neřešil. Když mi řekli, že se pětistovka nepojede, řekl jsem si: Ok, nedá se nic dělat. Jsem dost malej pán na to, abych s tím mohl něco udělat. Pokračoval jsem dál v tréninku a samozřejmě hledal alternativy, co jiného bych mohl jet. Jsem rád, že je pětistovka zpět.

Věřil jste, že by se mohl závodní program ještě změnit?
Upřímně? Ano. Věděl jsem, že se to závodníkům nebude líbit a naděje umírá poslední. Povedlo se.

Závodníci podepisovali petice. Vy také?
Myslím si, že tím mým postem na sociálních sítích odstartovala vlna komentářů. Vznikla i skupina na facebooku, kde byla spousta úspěšných kanoistů a kajakářů. Za hlavního bosse považuju Andreje Krajtora z Ruska, který dal všechny ty petice a jejich podepsání dohromady. Za to mu patří velký dík - jen o tom nemluvil, ale i něco udělal. Takže parádička a respekt.

Změní se teď nějak vaše příprava?
Vůbec. Nezměnila se ani v době, kdy jsem se dozvěděl, že se pětistovka nepojede. Jedu furt stejně, protože sezona se teprve rozjíždí a trénink ještě není specializovaný na jednotlivé tratě. Jsem úplně v klidu a pokračuju dál ve skvělém tempu. Jako vždycky... (smích)

Zasmějte se i vy u našeho videa...