Na můstek v nové helmě. Skokani se inspirovali designem Raškovky

Na můstek v nové helmě. Skokani se inspirovali designem Raškovky

Články

Kulich Raškovka jako součást olympijské kolekce už jistě znáte, čeští skokani na lyžích ale uctí památku svého legendárního předchůdce i helmou podobného vzhledu. A doufají, že jim přinese štěstí.

Přilba je navrchu i ve spodní části modrá, uprostřed je silný bílý pruh a nad ním tenčí červený. Podobně jako čepice Raškovka, v níž skokan Raška před 50 lety na olympiádě v Grenoblu získal pro Česko historicky první zlato ze zimní olympiády.

„Čepice se povedla, od helmy jsem čekal trochu víc. Škoda, že na ní není třeba český lev,“ mrzelo Romana Koudelku. „Ale jinak to neřeším, přilba za nás z můstku neskáče.“

Z pětice skokanů, kteří do Pchjongčchangu odletěli, má k Raškovi nejblíže matador Lukáš Hlava. Toho totiž sám Raška ještě v juniorech trénoval.

„Byl přísný, měl rád všechno pod dohledem,“ vybavuje si 33letý skokan. „Ale byla s ním i sranda, to bylo důležité. Posbíral spoustu úspěchů, byla to pro mě velká ikona.“

A přilba? „Design je malinko jiný, než jsem čekal. Důležitá je spíš vzpomínka na člověka, který na můstku dokázal velké věci.“

Skokani jdou do akce jako první čeští sportovci už ve čtvrtek, tedy ještě před slavnostním zahájením olympiády. Jejich kvalifikace začíná ve 13:30 středoevropského času.

„Můžeme jen překvapit, šanci na pěkné umístění má každý z nás,“ věří Koudelka, který závodil na olympiádě ve Vancouveru 2010 i v Soči o čtyři roky později.

Na olympijském můstku už si skokani stihli zatrénovat. Zázemí pěkné, jen ten vítr. „Bude to asi docela loterie. Při tréninku nám nefoukalo, ale stejně se vítr pěkně točil. Já osobně se musím na sebe zdravě naštvat. Už nemá cenu se na nic šetřit," dodává Koudelka.

Hlava ho doplňuje: „Snad nám přilba přinese štěstí.“

Foto: ČOV/Pavel Lebeda