Na jeřábní plošině i pod hladinou Vltavy. Elitní čeští sportovci chtějí inspirovat mladé lidi

Na jeřábní plošině i pod hladinou Vltavy. Elitní čeští sportovci chtějí inspirovat mladé lidi

Články

Najít v červenci sníh v Česku je pořádný majstrštyk. V areálu Černé hory to ale nakonec klaplo. „Našli jsme jedinou haldu sněhu v České republice,“ směje se fotograf Herbert Slavík. „Potřebovali jsme akční záběry.“ Rozhodně bylo na co koukat. Vždyť skikrosařka Andrea Zemanová visela i s lyžemi zavěšená na jeřábní plošině a do obličeje jí sršel sníh ze sněžného děla. A Slavík „poroučel“ a „poroučel“.

Kromě Zemanové si focení s předním českým fotografem užívali ještě olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková, dvojnásobný olympijský medailista a světový šampion v rychlostní kanoistice Josef Dostál, jeden z nejlepších sportovních lezců světa Adam Ondra, mistr světa a bronzový olympijský medailista ve vodním slalomu Jiří Prskavec.

Důvod? Český olympijský výbor totiž spouští kampaň na podporu sportu jako takového a značky Czech team. Propagaci, která má inspirovat zejména mladé lidi, pomohou právě úspěšní čeští sportovci.

Akční fotografie sportovců budou k vidění na billboardech, ale kampaň Český olympijský výbor prioritně spouští zejména na svých kanálech sociálních sítí. Chce tak pokračovat ve svém dlouhodobém cíli – oslovit především mládež.

„Chceme ji inspirovat, připomenout pozitivní sportovní vzory,“ nechal se slyšet Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Zejména chceme být blíž mladým lidem, kteří se dostali na vrchol a jsou schopni oslovit své vrstevníky.“

Po ramena ve vodě i na skále

Obrázky vytvořil fotograf Herbert Slavík, na kampani se ale podílel také dvorní grafik ČOV Milan Jaroš. „Jsem vždy rád, mám možnost si tu sportovní fotografii režírovat, protože většina práce se sportem je reportážního charakteru a takové záběry se normálně vytvořit nedají. To je na tom výjimečné,“ vysvětluje Slavík.

„Mám možnost si to vymyslet a těší mě, že si se sportovci mohu dělat to, co chci, a jsem rád, že mě poslouchají,“ usmíval se český fotograf.

Prskavce fotil například pod vodou. „Já bych to klidně po třech fotkách zabalil, ale to nešlo,“ smál se bronzový olympijský medailista. A tak se Slavík hodiny brodil v trojském kanálu, s Adamem Ondrou zase lezl po skalách.

„Většinou jsem všechny sportovce při focení unavil, ale po slaňování a lezení po laně nahoru dolů jsem se z toho dva dny dostával,“ prozradil Slavík se smíchem.

Foto: Herbert Slavík