Na druhý konec světa bojovat o olympiádu. Curlerky chtějí na mistrovství v Číně přepsat historii

Na druhý konec světa bojovat o olympiádu. Curlerky chtějí na mistrovství v Číně přepsat historii

Články

Ještě nikdy se nestalo, že by se mužský či ženský curlingový tým z Česka kvalifikoval na zimní olympiádu. Už příští týden se to ale může změnit. Skipka Anna Kubešková a její parťačky odletěly na mistrovství světa do Číny s cílem probít se do semifinále.

Právě postup mezi čtyři nejlepší by totiž dost možná znamenal jistotu olympiády. Horší umístění buď naději sebere, nebo Češky odsoudí bojovat v ošemetné olympijské kvalifikaci (v Plzni od 5. do 10. prosince). Rozhoduje o tom žebříček bodů a (ne)úspěch konkurentek.

„Chceme jít přímo, kvalifikace se hraje až v prosinci a ubrala by nám hodně nervů i sil. Věříme si, ale zároveň jsme opatrné. Musíme počítat s tím, že pokud neodehrajeme každý zápas na hranici svých možností, nebudeme mít moc šancí,“ říká Kubešková.

Její tým ještě v neděli před půl desátou večer trénoval, o čtyřiadvacet hodin později už seděl v ledadle. V čínském Pekingu se bude hrát od 18. do 26. března systémem každý s každým a do semifinále postoupí čtyři nejlepší.

„Jen bychom se nemusely trmácet tak daleko,“ směje se Kubešková do telefonu. „Už jsme naštěstí částečně zvyklé. Byly jsme třeba ve Vancouveru na světovém šampionátu juniorů, Čína je co se týče vzdálenosti něco podobného.“

Mistrovství světa je vrcholem sezony. České curlerky na něj odletěly po historicky nejlepším umístění na listopadovém mistrovství Evropy ve Skotsku, kde podlehly v souboji o bronz domácímu výběru.

V Číně se představí totožný tým – vedle skipky Anny Kubeškové ho tvoří Alžběta Baudysová, Tereza Plíšková, Klára Svatoňová a Ežen Kolčevská. Jen v práci musely reprezentantky žádat o dovolenou, neboť jako jedny z mála na světovém šampionátu nejsou profesionálkami.

„Je to o kompromisech a domluvě se zaměstnavatelem, moc by nám pomohlo pracovat na poloviční úvazek. Spousta našich konkurentek se curlingem živí, takže jistý výkonnostní odstup tam je. Neznamená to ale, že proti nim nemáme šanci.“

Výpravu doplnil ještě Karel Kubeška, trenér a otec české skipky. Ten si dříve z nervozity na tribuně četl noviny nebo raději úplně odešel ven z haly. „Ale teď už je v klidu,“ doplní Kubešková.

„Často jsou momenty, kdy se mě snaží motivovat a tlačit na mě víc než na ostatní. Funguje i jako můj psycholog, který ví, když mě něco trápí. Už jsem si v tomhle ohledu na tátu zvykla. Jsem kapitánka, musím být přísná i na holky.“

Foto: Getty Images