Můj olympijský cíl je medaile, říká Kvitová. Proč nikdy neuvažovala o ženské trenérce?

Můj olympijský cíl je medaile, říká Kvitová. Proč nikdy neuvažovala o ženské trenérce?

Články

Před třemi lety v Riu vybojovala olympijský bronz, o další placku by se tenistka Petra Kvitová ráda poprala i v létě v Tokiu. Tenisový turnaj pod pěti kruhy začne 14 dnů po jejím nejoblíbenějším grandslamu ve Wimbledonu.

To načasování by jí mohlo sedět. Snad i změna povrchu a prostředí – v Tokiu už jeden turnaj vyhrála, ale je staršího data. V roce 2013 tam nejprve vyřadila tehdejší jedničku Venus Williamsovou a ve finále pak porazila Angelique Kerberovou ve třech setech.

Olympiádu bere jako další z grandslamů. A cíle má tedy podobné. „Stejně jako chci na každém grandslamu zabojovat o titul, tak i z olympiády bych ráda přivezla medaili. Na bronz z Ria mám super vzpomínky,“ říká světová sedmička Kvitová.

View this post on Instagram

2020 season starts in 2019. Let’s do this ????

A post shared by Petra Kvitova (@petra.kvitova) on

Hry ještě oficiálně jisté nemá, nominace se uzavírá na jaře. Češku by o ni ale kromě zdravotních komplikací nemělo nic připravit. „Doufám, že mě zdraví podrží. Moc ráda bych znovu byla součástí olympiády.“

V plném proudu už je její příprava na novou sezonu. Začíná s objemem a nabráním síly, pak přejde na běhání a cvičení na kurtu. Pro Kvitovou to jsou nejméně oblíbené týdny v roce.

„Jak skončí volno, tak vím, že se blíží tvrdá dřina,“ směje se. „Nemám to moc ráda. Je to největší blok přípravy, který v sezoně máme. Vždycky doufám, že to bude alespoň o trošku příjemnější než minulý rok.“

V obležení mužů

Po Novém roce nakrojí s trenérem Jiřím Vaňkem čtvrtý rok vzájemné spolupráce, David Kotyza ji předtím vedl sedm let. Pro nejlepší českou tenistku jsou dlouhodobé spolupráce nejpřínosnější.

„Nerada točím trenéry, tohle mi vyhovuje. Dám hodně na lidskou stránku. Potřebuje to fungovat tenisově i lidsky, jinak mi to nesedí,“ říká.

Kdysi zkoušela i měsíc spolupracovat s cizincem, ale od experimentu upustila. „Česká mentalita je jedinečná. Stejně tak jako jazyk. Anglicky se domluvíme všichni, ale s trenérem je občas porozumění v jiném jazyce těžší. Jsem ráda s Čechama, vždycky to tak bylo.“

A co ženská trenérka? „To nikdy nebylo ve hře,“ povídá Kvitová. „Myslím, že by mi to nesedělo. Mám dva starší bratry, odmalička jsem byla v klučičím kolektivu a přijde mi to tak přirozené. K mužům mám i obecně i větší respekt.“

Podívejte se na video s Petrou z olympiády v Riu